Menu

Darkolva poprel „papiere“ a vyhral St. Leger

Video
video
Hoci v českom i slovenskom derby nedosiahol na medaily a zdalo sa, že jeden a pol míle je už naňho pridlhá porcia, v poctivo odbehnutom Slovenskom St. Legeri na mäkkej dráhe cválal s ľahkosťou rodeného vytrvalca, v cieľovej rovine ešte dokázal zrýchliť a vyhral bez problémov o dve dĺžky pred najbližším prenasledovateľom. Beluš Darkolva z českej stajne Joly Jiřího Odcházela.
Fotografiu zo Slovenského St. Leger nemáme, ale Darkolva už jedny dostihy v Bratislave vyhral, v apríli takto dominoval Cene trojročných žrebcov. Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Stupne víťazov doplnili Be Master a Oriental Glory

Najdlhšia klasika, Slovenský St. Leger (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 2800 metrov, 19 000 €), prilákala osmičku žrebcov, pričom polovica z nich mohla reálne pomýšľať na víťazstvo, aj keď platí, že šance sú na začiatku vždy rovnaké. Od štartu sa presne podľa očakávaní dopredu dostal tempár Risk (2,7:1), ktorého sme ako rodeného vytrvalca s pekným kariérnym vysvedčením tipovali na víťazstvo. Džokej Jiří Palík posunul ryšiaka pomerne ďaleko od bariéry, kde už bola dráha dosť rozbitá, a nasledovali ho aj ostatní jazdci. Za Riskom sa usadili outsider Mount Q (29,9:1) a jeden z trojice favorizovaných koní Be Master (3,1:1), ktorý mal ako jediný skúsenosť s takto dlhou dištanciou. Po tretine dostihov sa pole poriadne roztiahlo a takto kone aj prvýkrát precválali cieľom, pričom poradie sa nemenilo dlhé stovky metrov. Asi kilometer pred cieľom začali kone zo zadných pozícií zrýchľovať, z posledného miesta až na tretie „priletel“ Thisisthekey (17,1:1). Pred vbiehaním do záverečného oblúka sa cez vedúceho Riska prevalila vlna, ktorú viedol Mount Q, nasledovali ho Be Master a tiež polepšený domáci odchovanec Furious Felix (11,6:1), naopak Thisisthekey po chvíľkovom vzopätí zasa zhasol. V oblúku sa šikovným manévrom džokeja Zdena Šmidu dostal dopredu mierny favorit Darkolva (2,6:1) a šancu na klasický triumf už nepustil. O medaily spočiatku bojoval Mount Q, spoza hradby unavených koní sa však vynoril reprezentant stajne Lokotrans Oriental Glory (5,5:1) a znovu „zapol“ aj Be Master. Reprezentant sponzorskej stajne Dr. Charvát napokon získal striebro pred Oriental Glorym, na ktorom sedel špecialista na bratislavský St. Leger Jaroslav Línek.

Blinkers turfsport.eu: St. Leger

Víťazný beluš Darkolva sa na Moravu sťahoval po tom, ako ho privátne zo stajne Josepha Patricka O'Briena kúpil majiteľ stajne Joly Jiří Odcházel a umiestnil ho do tréningu Františka Holčáka. V rodnom Írsku absolvoval Darkolva sedem dostihov prevažne na trati 1400 metrov. Jedinou výnimkou bol predajný dostih v anglickom Newcastli, tam však ako desatinový favorit skončil až tretí a odišiel bez záujmu kupujúcich späť do stajne. Z ôsmich štartov vyťažil jedno druhé, tri tretie, tri štvrté a jedno piate miesto, čiže takmer vždy si vybehal aspoň malú dotáciu. Syn šprintéra a otca raných koní Dark Angela a vytrvalkyne Penolvy sa strednej Európe predstavil v Cene trojročných žrebcov a napriek menšej komplikácii v cieľovej rovine dokázal vyhrať. Svoju dávku smoly si vybral v klasickej Veľkej jarnej cene, v ktorej po pomalšom štarte musel stále obiehať, v cieľovej rovinke bol chvíľu zavretý a nemal kadiaľ útočiť. Napokon však dobrým záverom vybojoval aspoň bronz. Naopak v dvojkilometrovom Starohájskom kritériu zvolil džokej Zdeno Šmida inú taktiku, nechal Darkolvu cválať okolo piateho miesta, už pri vbiehaní do cieľovej roviny ho posunul na čelo a zdalo sa, že vyhrá, keď sa zozadu naňho dotiahol neskôr víťazný Thisisthekey. Do Českého derby nastupoval beluš s ambíciou docválať na takzvanej tabuli (do piateho miesta), čo sa mu aj splnilo, hoci sa približne 400 metrov pred cieľom dostal do dominovej kolízie, ktorú začala neskoršia víťazka Blessed Kiss, a nemohol útočiť naplno. V analýze pred naším derby sme napísali, že 2400 metrov je už pre Darkolvu veľa a zopakovanie piateho miesta z Prahy je v jeho silách, napokon bol o nos šiesty. Koncom augusta sa beluš predstavil na predsa len preňho prívetivejšej dištancii v mosteckej Velké letní cene. V dobre obsadenej dvojkilometrovej „jednotke“ iste porazil napríklad výborného strednotratiara Ideal Approacha. A hoci sme v našej analýze napísali, že 2800 metrov už bude pre Darkolvu príliš dlhá porcia, v dostihoch sa ukázalo, že ju zvládol a to dokonca tak, že za sebou nechal všetkých prenasledovateľov.

Saša „ide“ aj v Bratislave!

Takmer do roka a do dňa sa v Cene Whisky (I. kat., 3-ročné a staršie kobyly, 1800 metrov, 7 000 €) stretli medailistky z vlaňajšej edície a aj keď papierovo to tak dopadnúť nemalo, takmer na vlas sa zopakoval dobeh spred dvanástich mesiacov. Hneď po štarte sa na čelo dostala víťazka Jarnej ceny kobýl Wild Love (4,5:1), ktorá túto taktiku s rôznymi úspechmi skúša počas celej sezóny. Za zverenkyňu Václava Luku sa posadila senická outsiderka Bethany Belle (16,7:1), v tesnom závese cválali „jednotkové“ víťazky Mooreen (4,3:1) a Slivka (4,8:1), ktoré podľa kurzov patrili do silného stredu poľa. Po polovici dostihov sa z posledného miesta odlepila favorizovaná Saša (2,4:1) a džokej Vendula Korečková ju popri bariére posunula na približne štvrté miesto. V záverečnom oblúku sa dopredu na chvíľu dostala Bethany Belle, pri vbiehaní do cieľovej roviny ju však vystriedala Saša, na ktorú sa tlačila finišujúca Hessoesse (4,7:1). Kým Saša sa udržala na čele až do cieľa, zverenkyňa Františka Holčáka sa napokon neudržala ani na pomyselných stupňoch, keď ju v záverečných metroch porazili vlani bronzová Mooreen a obhajkyňa striebra Lightblack (10,9:1), ktoré si tak tento rok pozície vymenili.

Reprezentantka stajne Lascar-Váňa rodiny trénera Tomáša Váňu prežíva vo svojich štyroch rokoch snovú sezónu a obdivuhodne dlho drží formu. Zo siedmich štartov vyťažila päť víťazstiev, jedno druhé miesto o krk za Zorianou v Cene Pat's Music a iba raz odišla bez dotácie. Išlo o dostihy v berlínskom Hoppegartene, kde ju nejazdila stála jazdkyňa Vendula Korečková, ale náš najúspešnejší džokej Jozef Bojko, ktorý sa však príliš nevyznamenal. Sašu odjazdil úplne proti pokynom a senzitívna hnedka sa za to „odmenila“ vzdialeným desiatym miestom. Inak ale Saša „ide“ ako mašinka. Prvé tri tohtoročné dostihy absolvovala na úrovni druhej kategórie. Na úvod sezóny vyhrala v Lysej nad Labem a porazila napríklad aj niekdajšieho víťaza Bratislavskej míle Tamarind Cove. V pražskej Velkej Chuchli vyhrala čisto dámsku Cenu Nory Jeane a v Karlových Varoch aj Letní cenu klisen. V lete prišla porážka od Zoriany a spomínaný neúspech z Berlína. V posledný deň prázdnin však naplno zabodovala vo Velkej cene Prahy, ktorú vyhrala proti výkvetu českých míliarov po nádhernom dobehu. Víťazstvo z Ceny Whisky je len čerešničkou na už aj tak poriadne ozdobenej torte.