sme aj na sieti
MenuDostihový sviatok Turf-gala s česko-slovenskými hviezdami

Prvá júnová nedeľa je v stredoeurópskom dostihovom kalendári už takmer štyri desaťročia zapísaná červenými písmenami. Vrchol prvej polovice sezóny tradične láka výkvet koní zo Slovenska a okolitých štátov, neraz sa na štarte objavia aj nemecké kone. Tento rok bude konkurencia skôr česko-slovenská, ale to nijako neznižuje prestíž týchto dostihov. V rámci popoludnia sa odbehne päť významných dostihov kategórie Listed a Graded 3, čo je najvyššia možná kategória na Slovensku. My sa v našej analýze zameriame na Veľkú cenu Slovenska, vrcholný podnik pre starších vytrvalcov.
Dostihový sviatok Turf-gala s česko-slovenskými hviezdami
Favoritom Veľkej ceny Slovenska by mal byť víťaz miestneho trialu Intisari (modro-biely dres). Zlepšenie očakávame aj od úradujúceho Koňa roka Mediciho, ktorý vo Veľkej májovej cene docválal tretí (bielo-červený dres). Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Intisari na ceste za tretím jednotkovým triumfom

O šanciach jednotlivých účastníkov Veľkej ceny Slovenska (Graded 3, 4-ročné a staršie kone, 2400 metrov, 30 000 €) najviac prezradí pohľad na priebeh a výsledok Veľkej májovej ceny, ktorá sa na zhodnej trati odbehla pred tromi týždňami v rámci mítingu, ktorý sme pracovne nazvali „malé Turf-gala“. Bez väčších problémov a vypätia zvíťazil Intisari (Šmida), ktorý sa väčšinu dostihu strávil ukrytý na bariére okolo štvrtého miesta. Tesne pred vbiehaním do cieľovej roviny spolu so Sulmanom raketovo zrýchlili, odpútali sa od zvyšku poľa, chvíľu cválali popri sebe, ale 200 metrov pred cieľom zverenec Radka Holčáka ešte zrýchlil. V cieli mal Intisari napokon náskok tri a štvrť dĺžky, lebo Sulman spomalil a musel sa strachovať aj o druhé miesto, lebo z hĺbky poľa sa vynoril zlepšený Kôň roka 2016 Medici. Veľká májová cena bola pre reprezentanta moravskej stajne Monte Negro len druhým stredoeurópskym vystúpením po vlaňajšom importe. Na sklonku lanskej sezóny si v ultravytrvaleckej Cene prezidenta republiky na 3200 metrov pripísal ešte suverénnejší triumf a hoci v Prahe chýbala úplná špička českých vytrvalcov, konkurencia nebola najjednoduchšia. Valach tak potvrdil úlohu favorita a tiež svoju formu z rodného Írska, odkiaľ si priviezol formu na úrovni rovných 100 libier a trojicu víťazstiev z handicapov.

Strieborný z Veľkej májovej ceny Sulman (Lukášek) patrí už niekoľko sezón za sebou k najlepším koňom slovenského chovu. Reprezentant stajne HONOR Racing dokázal zvíťaziť v niekoľkých dostihoch prvej kategórie, väčšinou však na stredných tratiach okolo dvoch kilometrov. Vlani vstúpil do sezóny až koncom augusta po zranení, v mosteckej Velkej letní cene zlyhal pri obhajobe prvenstva z roku 2015. V októbri úspešne obhájil jednotkový Jesenný handicap a znovu sa vrátil do prvej ligy. Počas posledného mítingu pred zimnou prestávkou nestačil Sulman vo Veľkej októbrovej cene na suverénneho Mediciho, ani menej zaťaženého Long Crossa, bronzom však nesklamal. Strednotratiar Sulman už raz vo Veľkej cene Slovenska štartoval, pred dvomi rokmi docválal predposledný, teraz pravdepodobne dopadne lepšie, ale zopakovanie striebra z Veľkej májovej ceny vyzerá nedosiahnuteľne.

Jeden a pol míle naopak bude sedieť držiteľovi titulu Kôň roka Medicimu (Palík). Ryšiak stajne MPL Racing vyhral po letnom importe z Nemecka tri významné dostihy za sebou, pričom prvým z nich bolo Austrian derby. To síce kvôli kríze v rakúskom turfe nebolo obsadené najlepšou možnou konkurenciou, ale aj tak ide o triumf, ktorý má v Mediciho kariére významné miesto. Nemenej dôležité bolo víťazstvo v Slovenskom St. Leger (Fantastic Lacy piaty, Timekeeper šiesty), na ktoré naviazal suverénnym päťdĺžkovým víťazstvom vo Veľkej októbrovej cene. Keď sa zverenec Jaroslava Hanáčka objavil na štarte strednotratiarskej Veľkej aprílovej ceny, nevyhol sa úlohe favorita, v objektívne prikrátkom dostihu po náročnej klasickej sezóne však nestačil na viac ako šieste miesto. Výrazne lepší výkon predviedol v triale na Veľkú cenu Slovenska, kde bude patriť k favoritom.

Dlhých šesť dĺžok za Medicim zaostal vo Veľkej májovej cene maďarský Rhett Butler (Srnec). Držiteľ skvostného pôvodu - otcom je momentálne najúspešnejší svetový plemenník Galileo a matkou víťazka amerického klasického Belmont Stakes Rags ti Riches - sa bude snažiť vylepšiť svoje vlaňajšie posledné miesto z Veľkej ceny Slovenska. To ešte absolvoval v srbskom tréningu a terajší tréner Gábor Maronka sa sťažoval, že ryšiak bol v zlom fyzickom stave. Po Turf-gala ho majiteľ Voja Ivanović nechal v Maďarsku a hneď v následnom štarte vo významnej budapeštianskej Kincsem díj zvíťazil a okrem iných porazil aj Autora. V následnom štarte na ako desatinový favorit nestačil na suverénneho tréningového kolegu Red Hot Calypso a ani v poslednom štarte pred zimnou prestávkou neobhájil post favorita, keď 2800 metrov dlhej Lovaregyleti díj získal blízky bronz. Rhett Butler vstúpil do aktuálnej sezóny siedmym miestom v düsseldorfskej Listed Grand-Prix Aufgalopp, na ktoré nadviazal štvrtým miestom v triali.

Poslednú dotáciu získal reprezentant stajne Patrik Fantastic Lacy (Georgiev). Ryšiak, ktorému od začiatku kariéry vyhovujú dlhšie trate predviedol najlepší výkon svojej kariéry v najdôležitejšom dostihu - v Slovenskom derby, kde dlho vzdoroval útoku víťazného Timekeepera a napokon skončil druhý. Následný výlet do Prahy na klasický St. Leger vyústil do štvrtého miesta, ešte o priečku horšie dopadol v domácom ekvivalente. Pre zverenca Jaroslava Línka nebude jednoduchá ani zmena jazdca. Doteraz ho bez výnimky jazdil sám tréner, tentoraz si do ryšiakovho sedla sadne bulharský džokej Stanislav Georgiev. K tejto rošáde sa tréner uchýlil kvôli nedávnemu štrajku svojho druhého zverenca pred štartovacími boxmi. Hnedák Oriental Sky (Línek) pred tromi týždňami nevstúpil do boxov pred Veľkou májovou cenou a víťaz Slovenského St. Leger 2015 tak vstúpi do jamy levovej po takmer rok a pol trvajúcej pauze ako štvorkový víťaz z konca apríla. Strieborný z Českého derby a štvrtý z toho slovenského - vtedy ešte pod kuratelou Čestmíra Olehlu - má pred sebou ťažkú úlohu, ak si však spomenie na výkony spred dvoch rokov, má šancu na nižšiu dotáciu.

Už sme v súvislosti s Fantastic Lacym spomenuli úradujúceho slovenského derby víťaza Timekeepera (Verner). Zverenec českej dostihovej legendy Josefa Váňu sa pred rokom víťazstvom v českom derby triale číslo jeden zaradil na čelo uchádzačov o modrú stuhu, v nej samotnej však pohorel deviatym miestom. Chuť a renomé si napravil v bratislavskom Starom háji. V najdlhších klasikách v Prahe a Bratislave už taký úspešný nebol, pri rieke Vltave bol ôsmy, pri Dunaji šiesty. Po zimnej prestávke sa Timekeeper predstavil v Lysej nad Labem na mítingu, ktorý organizovala jeho majiteľská stajňa Statek Blata Český ráj a v dobre obsadenej dvojke na 2200 metrov nedal súperom žiadnu šancu. O menej konvenčný manažment sa Josef Váňa pokúsil v príprave na Veľkú cenu Slovenska, keď Timekeepera poslal do Milána. V dvojkilometrovom dostihu sa celý čas držal za domácim lídrom, ktorý vyhral systémom štart - cieľ a hnedý valach sa musel uspokojiť so striebrom.

Domáceho trialu sa ešte zúčastnil veterán Autor (Koplík), ktorý bude obhajovať bronz spred dvanástich mesiacov. Reprezentant stajne Meridian vyhral vo svojej bohatej kariére takmer tretinu svojich štartov, mnohé na jednotkovej úrovni a trénerovi Františkovi Holčákovi doprial radosť z víťazstva v takzvanom black-type dostihu (Gr.3 St. Leger Italiano 2015). Po triumfe v bratislavskom Zlatom pohári a striebre z budapeštianskej Kincsem díj (zvíťazil Rhett Butler) sa spolu s ostatnými koňmi oranžovo-čiernej stajne sťahoval do centrály Zdena Koplíka, ktorý Autora poslal rovno do jedného z top dostihov pre ultravytrvalcov, Gr.1 Prix du Cadran. V Chantilly však Autor veľa vody nenamútil a docválal posledný. Ani ubratie ambícií a metrov mu však nepomohlo, v poslednom štarte minulej sezóny porazil v Grand Prix de Nantes len jediného súpera. Jarná viróza v stajni Zdena Koplíka sa pravdepodobne negatívne prejavila na Autorovom výkone vo Veľkej májovej cene, ani teraz však nepredpokladáme zázračné vzopätie.

S väčšími ambíciami vstupujú na štart prví dvaja z nedávneho mosteckého Memoriálu Vlastimila Smolíka. Ľahkým päťdĺžkovým triumfom sa v severných Čechách zaskvel Solar Eclipse (Abík). Zverenec (nielen) v aktuálnej sezóne veľmi úspešného trénera Grega Wroblewského sa predtým rozcvičil bronzom vo Velkej dubnovej cene, kde podľahol len špecialistom na stredné trate, ale napríklad porazil vlaňajšiu suverénku a držiteľku titulu českého Koňa roka Dally Hit. Solar Eclipse sa môže pýšiť podobnou sériou štyroch triumfov, išlo však prevažne o dostihy tretej kategórie. Minuloročné hnedákove výlety do prvej ligy zhodne skončili zemiakovou medailou, najprv vo Varšave a v septembri aj vo Velkej cene českého turfu.

Strieborný z Mostu Victory Bowl (Šafář) dokázal doteraz zvíťaziť len raz, vlani v auguste vyhral dvojkový Memoriál Jozefa Mandelíka na 2600 metrov pred Piece of Marmelade. Následne v Slovenskom St. Leger získal štvrtú dotáciu, na víťazného Mediciho strácal približne dve a pol dĺžky, ale dokázal poraziť v premiantov z derby Timekeepera a Fantastic Lacyho. Zverenec Františka Holčáka bol sám v bratislavskom derby siedmy. Ešte náročnejšiu úlohu má pred sebou vyššie spomenutý Piece of Marmelade (Marquand). Zverenec Jozefa Chodúra bude vstupovať do sezóny a hoci vlani vyhral tri dostihy, išlo postupne o dostihy štvrtej, druhej a tretej kategórie, od striebra za Victory Bowlom neštartoval. Ďalším relativizujúcim faktorom môže byť to, že do sedla reprezentanta stajne Agasi si sadne 19-ročný anglický džokej Tom Marquand, ktorý ešte v sobotu štartoval na závodisku v Epsome počas miestneho derby mítingu, ale v Starom háji bude debutovať.

Náš tip: Intisari - Timekeeper - Medici

Daniel Mentel, Denník.sk

DISKUSIA

Reklama