sme aj na sieti
MenuDylanka získala v Oaks česko-slovenské double

Video
video
Po nedeľných klasických Slovenských Oaks zostala v ústach dostihového fanúšika nepríjemná pachuť. Napínavý súboj ambiciózne odjazdenej sériovej víťazky Dylanky a doťahujúcej Rousse, ktorá sa tiež pýši niekoľkými prvenstvami z rodného Francúzska, pokazili ich jazdci. Obaja dostali za nadmerné použitie bičíka pokuty, Antoine Subias „len“ peňažitú, Bejsimovi Ferhanovovi pokazil víťaznú radosť dokonca dištanc na dva mítingy koncom septembra.
Dylanka získala v Oaks česko-slovenské double
V Slovenských Oaks vyzeral dobeh inak ako v Cene Arvy, odkiaľ je táto ilustračná fotografia. Niektoré aktérky tam však nájdeme. Úplne vľavo je bronzová rakúska Zambala, v modro-čiernom drese je štvrtá Slivka, ktorá v Cene Arvy tesne porazila Wild Love (v strede). Tá v Oaks neprestála dvojkilometrovú, dažďom podmáčanú trať a skončila až siedma. Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Bratislavská novicka Rousse dobiedzala, na víťazku však nestačila

Podobne ako v Jarnej cene kobýl, aj v Slovenských Oaks (Listed, 3-ročné kobyly, 2000 metrov, 23 000 €) sa o tempo začala starať tempárka Wild Love (6,6:1), ktorá s rovnakou taktikou slávila v jarnej klasike úspech. Za reprezentantkou českej pobočky stajne Lokotrans Slovakia sa usadila outsiderka Tamarca (70:1) obiehajúca vonkajšou stopou, bariéru si na treťom mieste strážila víťazka Ceny Arvy Slivka (10,4:1). Približne po tretine dostihov sa do predných koní dostala aj favorizovaná Dylanka (2,4:1), ktorú vytiahol jazdec Bejsim Ferhanov najprv na tretie miesto za Tamarcu a po prvom kilometri už boli druhí za líderkou. Na konci protiľahlej rovinky sa začali miešať karty, Dylanka sa dostala na úroveň Wild Love, zo stredu poľa sa bližšie k podstatnému dianiu dostala aj bratislavská novicka Rousse (3,5:1) a džokej Jaroslav Línek vytiahol svoju zverenkyňu Makovú Panenku (20,5:1) na blízke piate miesto. V záverečnom oblúku Dylanka prebrala vedenie, natiahla krok a ešte pred vbiehaním do cieľovej roviny si vypracovala niekoľkodĺžkový náskok. Na dažďom podmáčanej mäkkej dráhe vedúcu Wild Love rýchlo opustili sily a svoje miesto prepustila tréningovej sparing-partnerke Rousse. Tá hrozila, dobiedzala na líderku, ale na víťazstvo to nestačilo. V pozadí za vedúcou dvojicou sa strhol súboj aj o bronz. Najprv sa zdalo, že ho získa druhý dych chytajúca Slivka, napokon ju však tesne pred cieľom „chytila“ mohutnými cvalovými skokmi finišujúca rakúska Zambala (58,3:1).

Blinkers turfsport.eu: Oaks

Ako sme už spomenuli, tieňom dostihov boli výkony jazdcov prvých dvoch kobýl, ktorí v cieľovej rovine plieskali bičíkmi hlava-nehlava. Antoine Subias za to dostal pokutu 100 €, jazdec víťaznej Dylanky Bejsim Ferhanov si dokonca nezajazdí dva dostihové dni, 23. a 28. septembra. Dostihová komisia sankciou nadviazala na podobné sankcie od českých rozhodcov, a vo výsledku si bulharský jazdec nezajazdí od 9. septembra do 28. septembra vrátane, a tak mu „ujde“ významný pražský míting okolo Európskeho pohára džokejov, Slovenský St. Leger aj karlovarská Cena zimní královny.

Víťazná Dylanka v Oaks oslávila víťazný návrat do bratislavského Starého hája, pretože pri svojom doteraz jedinom výlete k Dunaju vyhrala vlaňajšiu Cenu zimnej kráľovnej. Zastrešujúci test pre dvojročné kobyly síce neoplýval veľkou kvantitou a úprimne povedané ani kvalitou, reprezentantka stajne Hany Horčičkovej si však pripísala cenný triumf a je navždy zapísaná v historickej listine víťaziek. Zverenkyňa českej trénerskej šampiónky Heleny Vocáskovej vstúpila do svojej najdôležitejšej sezóny štvrtým miestom z mosteckého Memoriálu dr. Frankenbergera, prvého tradičného derby-trialu u našim západných susedov. Na sever Čiech sa vrátila po troch týždňoch a v „dvojkovom“ handicape proti starším koňom s mušou váhou vyhrala takým suverénnym spôsobom, že pozorné oko zbystrilo. O tom, že predpoklady o vyššom potenciáli sa napĺňajú, sa presvedčili pražskí diváci počas tamojšieho derby-mítingu v tradičných dostihoch pre trojročné kobyly, kde síce nemusela poraziť premiantky ročníka, ktoré dali prednosť samotnej modrej stuhe, v pohľadnom závere porazila okrem iných aj nedeľnú víťazku dobre obsadenej „dvojky“ na 2600 metrov Kihnu, či v Oaks štvrtú Slivku. Víťazný hattrick potom skompletizovala v karlovarských Oaks a do štvorice sa presadila aj v Bratislave. Dylanka má tú smolu, že v silnom ročníku trojročných kobýl narazila na dve veľké rivalky, z ktorých zatiaľ porazila len jednu, Carmellu. Tá však toho opticky dokázala viac, keď v Českom derby hrozila víťazke Blessed Kiss, pričom v nedeľu sa ich súboj v Prahe zopakoval v rovnako klasickom St. Leger, keď znovu vyhrala Blessed Kiss pred Carmellou. A tak je Dylanka zrejme tá tretia v poradí, hoci handicaperi ju stavajú na tesné druhé miesto.

Daniel Mentel, Denník.sk

DISKUSIA

Reklama