sme aj na sieti
MenuGeorge Boole so šťastím vyhral Cenu turfu

Prvý vážny porovnávací dostih trojročných a starších vytrvalcov, tradičná Cena turfu, sa do slovenského kalendára dostala po sedemročnej prestávke v novom termíne iba mesiac po Slovenskom derby a tri týždne pred českou obdobou. A hoci sa na štarte stretlo len päť koní, nedostatok kvantity vyvážila kvalita a strhujúci záver, z ktorého najlepšie vyšiel víťaz Veľkej jarnej ceny George Boole.
George Boole so šťastím vyhral Cenu turfu
George Boole zvíťazil v Cene turfu o hlavu. Na tejto archívnej snímke je zachytený pri víťazstve vo Veľkej jarnej cene. Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Oriental Sky doplatil na pomalé tempo

Skromné pole a prítomnosť takzvaného vodiča sú skôr typické pre významné dostihy v Írsku, tohtoročná obnovená Cena turfu (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 2400 metrov, 7 000 €) však mala presne túto podobu. Prvé významnejšie porovnanie trojročných a starších vytrvalcov, ktoré tento rok dospelo k svojej 27. edícii, sa odohralo vo vychádzkovom tempe, ktoré podľa očakávania nasadil džokej Martin Laube v sedle „vodiča“ favorizovaného Oriental Sky Fantastic Lacy (10,7:1). Za vlani strieborného zo Slovenského derby sa zavesil George Boole (3,2:1) a práve Oriental Sky. Kone prvýkrát prebiehali okolo cieľového medzníka ukážkovo zoradení za sebou. Približne po polovici dostihu sa k tretiemu Oriental Sky priblížil Gaston (2,9:1), to už Fantastic Lacy trochu zrýchlil a donútil k podobnému kroku aj súperov.

Pred vbiehaním do cieľovej roviny sa vo výbornej forme jazdiaci džokej Zdeno Šmida v sedle George Boole snažil obehnúť vedúceho Fantastic Lacyho, ten však pri miernom bočení uvoľnil výhodnú pozíciu na bariére svojmu stajňovému kolegovi, ktorý prebral vedenie. Naozajstný súboj o prvenstvo začal až takmer v závere. Do cieľa chýbalo asi tristo metrov, keď na úroveň víťaza Slovenského St. Leger 2015 Oriental Sky (1,7:1) pridal jarný klasik z aktuálnej sezóny George Boole, na päty im dýchal aj strieborný z júlového Slovenského derby Gaston. Dlho sa zdalo, že tesný triumf uháji Oriental Sky, hádam posledný cvalový skok a šťastné natiahnutie krku pomohlo tmavému hnedákovi z Valašska získať cenný skalp a zároveň víťazstvo v Cene turfu. Cieľová fotografia napokon odhalila, že George Boole vyhral o hlavu, bronzový Gaston stratil striebro iba o nos, čo je najmenší možný rozdiel. O tom, že Cena turfu sa odbehla vo veľmi pomalom tempe, svedčí aj fakt, že vybehnutý čas 2:43,98 je o sedem, či dokonca deväť sekúnd horší, aký vybehli účastníci dvoch štvorkových dostihov na rovnakú vzdialenosť pred a po tejto „jednotke“.

Reprezentant stajne AGA-Vlachovice George Boole sa na Valašsko k trénerovi Františkovi Holčákovi sťahoval po februárovej dražbe v anglickom Newmarkete, kde ho stajňa Johna Murphyho predala za 60 000 guineas, čo je približne 70 000 €. George Boole, ktorý svojím menom pripomína významného anglického matematika a priekopníka logiky, sa prvýkrát predstavil na dostihovej dráhe vlani v júni - v Leopardstowne skončil šiesty, avšak najlepšie výsledky dosiahol na umelom povrchu, takzvanom polytracku, v Dundalku. Od polovice novembra do konca januára absolvoval tento tmavý hnedák štyri štarty v handicapoch a vyťažil z nich jedno víťazstvo a tri druhé miesta. Po triumfe vo Veľkej jarnej cene pokračoval v tradičnej bratislavskej ceste smerom k derby. Na medzinárodnom mítingu Turf-gala mierne sklamal svojich priaznivcov, keď v dvojkilometrovom Starohájskom kritériu skončil tesne za stupňami víťazov. O miesto lepšie, čiže s bronzom docválal v Českom derby, naopak v slovenskej modrej stuhe bral poslednú piatu dotáciu, to však už bolo takmer 12 dĺžok od víťaznej Zoriany. Zdá sa, že George Boolovi svedčia skôr trate okolo dvoch kilometrov, hoci pri priaznivom tempe vie dobre zabehnúť aj dlhšie dostihy.

Zdeno Šmida s piatimi jazdeckými víťazstvami

Víťazstvo Zdena Šmidu s George Boolom bolo jedným z jeho piatich nedeľných triumfov. Vo veľkej pohode jazdiaci Šmida sa tak razom vyšvihol na prvé miesto jazdeckého šampionátu, keď preskočil svojho tradičného rivala Jaroslava Línka. Ten sa o týždeň neskôr v domácej Senici predsa len priblížil na „dostrel“ (jeden triumf), keď vyhral dva dostihy, zatiaľ čo Šmida dal prednosť účinkovaniu v budapeštianskom Kincsem parku a logicky tak nemohol kontrovať. V každom prípade sa v najbližších dvoch mesiacoch, ktoré chýbajú do konca sezóny, dočkáme zaujímavého súboja o šampiónsku čiapku. A hoci obaja aktéri tohto súboja sú veteránmi remesla, Línek sa navyše venuje aj svojej trénerskej praxi, realita slovenských dostihov je taká, že po odchode Michala Abíka do Poľska a pri slabšej sezóne Róberta Šaru, nie je medzi domácimi jazdcami nikto, kto by tejto dvojici mohol konkurovať.

Daniel Mentel, Denník.sk

DISKUSIA

Reklama