sme aj na sieti
MenuKing Heart potvrdil vo Veľkej cene BBAG predpoklady

Natrápil sa viac, ako sa očakávalo. Nakoniec však King Heart dokázal zrýchliť a po pražskom Gerschovom memoriáli vyhral aj bratislavskú Veľkú cenu BBAG. V druhom jednotkovom dostihu nedele si ďalší triumf pripísala na svoje konto derby víťazka Zoriana a zrejme tak rozhodla o titule Koňa roka.
King Heart potvrdil vo Veľkej cene BBAG predpoklady
King Heart zo stajne Monte Negro víťazí vo Veľkej cene BBAG Baden-Baden a poráža maďarskú Rebelliously. Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Striebro si uchmatla maďarská Rebelliously

Iba sedem statočných nastúpilo na štart dobre dotovanej Veľkej ceny BBAG Baden-Baden (Listed, 2-ročné kone, 1400 metrov, 10 000 €) pre dvojročné kone, ktoré prešli dražobným ringom baden-badenskej aukčnej spoločnosti. V medzinárodnej zostave vyčnievali najmä dve mená trénované na druhom brehu rieky Moravy, česká zimná kráľovná Love Connection (1,9:1) a víťaz rovnako významného Gerschovho memoriálu King Heart (2,3:1). A práve favorizovaná zverenkyňa Karla Germiča vyskočila z boxov ako prvá, najprv sa na ňu zavesila maďarská Rebelliously, ale kobylu veľmi rýchlo vystriedal domáci outsider Ringo (11,2:1). Zverenec Miroslava Stančíka na vedúcu ryšku zaútočil ešte pred zatočením do záverečného oblúka a približne 800 metrov pred cieľom prebral od Love Connection vedenie. V čase, keď sa začalo zrýchľovať, sa k českej zimnej kráľovnej Love Connection znovu pridala aj Rebelliously (6,8:1), zatiaľ čo nami tipovaný King Heart ešte pokojne „sedel“ na bariére okolo štvrtého miesta. Približne pol kilometra pred cieľom pripomenul džokej Jaroslav Línek King Heartovi, že je potrebné pridať a hnedák to akceptoval. Do cieľovej roviny však ešte zatočil ako prvý Ringo, na jeho úrovni už cválala aj Love Connection, ktorá po pár cvalových skokoch prebrala vedenie. Spočiatku sa zdalo, že King Heart nebude mať na svoj útok priestor, napokon však našiel miesto pri bariére a hoci sa rozbiehal nečakane ťažkopádne, napokon to stačilo na poldĺžkové víťazstvo. O striebro zabojovala maďarská Rebelliously, ktorá sa po chvíľkovom oddychu „nadýchla“ k útoku a zvonka porazila slabnúcu Love Connection.

Víťazný King Heart reprezentuje moravskú stajňu Monte Negro, ktorá doteraz nakupovala viac menej „hotové“ kone z britských ostrovov. Táto stratégia viedla k niekoľkým triumfom v českom i slovenskom derby aj ďalších významných dostihoch. Hnedák, ktorého odchoval menší nemecký žrebčín Westerberg, sa do tréningovej centrály Radka Holčáka sťahoval už po vlaňajšej dražbe ročkov, kde ho „akoby náhodou“ za 36 000 € vydražil majiteľ stajne Jiří Posád s vyhliadkou na účasť v derby. Hnedák s kvalitným vytrvaleckým pôvodom debutoval v tradičnej bratislavskej Cene Muscatita počas slovenského derby mítingu v polovici júla, väčšinu dostihu strávil na konci poľa, v cieľovej rovine zaútočil, ale napokon nestačil na rozbehaného Quintera. Začiatkom septembra sa King Heart ozdobil jednotkovým triumfom, keď vyhral významný pražský Gerschův memoriál, tohto roku zaradeného do Európskeho pohára džokejov. V 1400 metrov dlhom dostihu sa hnedák držal väčšinou vzadu, v dlhej pražskej cieľovej rovine rozbalil svoj tiahly finiš, dlho sa mu nedarilo dostať sa dopredu, ale napokon sa mu to v dramatickej koncovke predsa len podarilo a v cieli mal náskok hlavy. Podobný scenár mala aj Veľká cena BBAG Baden-Baden a vo Velkých Karloviciach môžu dúfať, že s pribúdajúcimi metrami bude King Heart víťaziť ľahšie.

Zoriana (asi) rozhodla o titule Koňa roka

Cena Quissisany (I. kat., 3-ročné a staršie kobyly, 2000 metrov, 7 000 €) nemá v slovenskom dostihovom kalendári dlhú tradíciu, ale aktuálny ročník prilákal nevídane kvalitnú zostavu, pričom prím hrali derby víťazka Zoriana aj Slovenských Oaks Saša a tiež niekoľko ďalších jednotkových víťaziek. Zo špičky tak vlastne chýbala len zranená Astorka, ktorá triumfovala v Jarnej cene kobýl. O tradičný rozruch pred boxami sa postarala desatinová favoritka Zoriana (1,6:1), napokon však vstúpila do boxov a podľa svojho zvyku sa po pár cvalových skokoch usadila na čele. Tam jej sekundovala ďalšia tempárka Mooreen (12,7:1) a práve spomínaná Saša (3,9:1). Belka si na začiatku protiľahlej roviny vypracovala približne dvojdĺžkový náskok pred svojimi prenasledovateľkami. Približne v polovici dostihu osamela na druhom mieste Mooreen, naopak Saša trochu zvoľnila, čo využila strieborná z Oaks Lighblack (4,6:1). Pred zatočením do záverečného oblúka sedel džokej Štefan Budovič v sedle Zoriany úplne pokojne, zatiaľ čo ostatní jazdci už začínali pobádať svoje kobyly. V cieľovej rovine chvíľu Zoriane trvalo, kým sa rozbehla do vyšších otáčok, napokon si však nepotrebovala siahnuť na dno síl a bez problémov vyhrala pred dobre rozbehnutou Mooreen a predsa len zaostávajúcou Sašou.

Belka Zoriana sa s dostihovým ruchom zoznámila pred rokom na domácej dráhe a už z jej debutu bolo zrejmé, že nepôjde o len tak hociakú kobylu. Po suverénnom výkone zdemolovala svojich súperov o desať a viac dĺžok, pričom na takto vzdialenom druhom mieste skončila Hayluck, neskoršia víťazka Karpatskej ceny, najdôležitejšieho testu dvojročných koní na Slovensku. Trénerka Zuzana Kubovičová potom belku poslala do Ceny zimnej kráľovnej a hoci džokej Štefan Budovič absolvoval polovicu dostihu bez strmeňov ako jazdec z divokého západu, aj tak poľahky vyhrala. Tento rok sa pre reprezentantku PD Senica nezačal najlepšie, kvôli zlomeninám bodcových kostí v oboch predných nohách nútene vynechala prvých šesť týždňov a bez prípravného dostihu nastúpila rovno do klasickej Jarnej ceny kobýl. V nej dlho odolávala, napokon v cieli zaostala iba o krk za víťaznou Astorkou. O čosi väčší rozdiel delil Zorianu od víťaznej Mooreen v Cene Arvy na mítingu Turf-gala. A potom už prišiel triumf v derby, na ktorý sa teraz bude snažiť Zoriana nadviazať, keď už do Oaks kvôli svojej tvrdohlavosti nenastúpila. Naopak pred najdlhšou slovenskou klasikou, St. Leger, sa nechala presvedčiť, a hoci na víťazného Passepartout nemala nárok, zvyšok súperov porazila. Triumfom v Cene Quissisany svoju snovú sezónu zavŕšila a o jej triumfe v ankete o Koňa roka zrejme nie je pochýb.

Daniel Mentel, Denník.sk

DISKUSIA

Reklama