sme aj na sieti
MenuMalé „Turf-gala“ so štyrmi jednotkami (analýza)

Posuny v termínovej listine, ktoré sme avizovali už pred začiatkom sezóny, sa podpísali pod nevýdane dobre obsadený míting ešte pred prvým prirodzeným vrcholom sezóny Turf-gala. Klasickú Veľkú jarnú cenu a Jarnú cenu kobýl sprevádza jednotková Veľká májová cena a Jarná míľa. Navyše sa odbehne jeden z prvých trialov na júlové Slovenské derby, dvojkilometrový dostih druhej kategórie.
Malé „Turf-gala“ so štyrmi jednotkami (analýza)
Favoritom Veľkej jarnej ceny bude víťaz prípravnej Ceny trojročných žrebcov Irwin Forge, ktorý bude útočiť na štvrté víťazstvo v rade. Na päty by mu však mohol šliapať aj progresívny Gaston, ktorý takto vyhral dostih tretej kategórie na 1800 metrov. Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Zvíťazí Irwin Forge aj vo štvrtom dostihu za sebou?

Uspieť vo významnom dostihu s vlastným odchovancom je pre majiteľov ešte cennejšie, než keby vyhrali s koňom zakúpeným na dražbe alebo zo stajne. K splneniu tohto sna bude mať v nedeľnej Veľkej jarnej cene (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 1700 metrov 25 000 €) stajňa UTRIN s ryšiakom Irwin Forge (Laube). Zverenec skúseného trénerského mága Františka Holčáka ťahá od vlaňajšieho októbra sériu troch víťazstiev, ktoré zhodne dosiahol v bratislavskom Starom háji. Jediné tohtoročné si pripísal v hlavnom triali na prvú časť takzvanej Trojkoruny. V predmetnej Cene trojročných žrebcov spočiatku viedol, ale po pár stovkách metrov sa na čelo posunul jeho tréningový kolega King's Shilling. Irwin Forga nasmeroval džokej Martin Laube na bariéru do závesu sa lídra. Víťaz prvého trialu Connor cválal na štvrtom mieste až v tretej stope, čím nechtiac nabehal o niekoľko desiatok metrov viac ako Irwin Forge. Pri vbiehaní do cieľovej roviny mal vedúci King's Shilling asi dĺžkový náskok pred tréningovým kolegom, postupne zrýchľoval aj Connor. Irwin Forge sa dostal na čelo asi 150 metrov pred cieľom, vzápätí sa naňho nalepil Connor a potlačil svojho súpera do cieľa. Rozhodcovia medzi nimi namerali rozdiel krku a keby džokejka Ingrid Janáčková dopriala reprezentantovi stajne KT Obal lepší priebeh, mohlo to dopadnúť presne naopak. Tretí docválal King's Shilling, nepopulárna zemiaková medaila pripadla Unique Pilotovi a poslednú dotáciu záskal favorizovaný True Champ. Z účastníkov Veľkej jarnej ceny sa ešte dostihu zúčastnil šiesty Doremi Lafu. Killwort a Oroblanco štrajkovali pred boxami a nakoniec sa dostih odohral bez nich. Vráťme sa ešte na chvíľu k Irwin Forgovi. Ryšiak, ktorý bol po sezóne vyhlásený za najlepšieho dvojročného žrebca, si tento titul vyslúžil dvomi víťazstvami najprv v tretej kategórií a na sklonku sezóny aj v bývalej Odvetnej cene. Jedinú prehru tak utŕžil pri svojom slušovickom debute.

Najväčším súperom Irwin Forga by mal byť Connor (Srnec), ktorý ho v triali poriadne ponaháňal a napokon prehral len o krk. Dobrú formu ukázal zverenec Tibora Tomeka už počas prvého tohtoročného mítingu. V prvom triali na jarné klasiky, dvojkovom Memoriáli Josefa Břečku, zviedol tuhý boj s maďarským Marechalom (minulú nedeľu siedmy v maďarskej obdobe Veľkej jarnej ceny), ale napokon mu odolal a pripísal si druhé životné víťazstvo - to prvé získal už pri debute v štvrtej kategórii na 1200 metrov. Jedinú škvrnu na kariérnom účte tak Connor utŕžil v Odvetnej cene, kde docválal ďaleko od víťaza na dvanástom mieste.

Tréner Jaroslav Hanáček posiela na štart vcelku šancovú dvojicu. Test medzi elitou si už vyskúšal Unique Pilot (Mešetović), ktorý v Cene trojročných žrebcov docválal štvrtý a naznačil tak nárast formy. Reprezentant stajne Koruna debutoval v míľovej „štvorke“ medzi nezvíťazivšími štvrtým miestom asi dĺžku za už raz spomínaným Marechalom. V polovici novembra ho v podobne proponovanom dostihu porazil len jeden súper. Je možné, že hnedák sa ešte zlepší, stupne víťazov asi pre neho zostanú nedosiahnuteľné. Aj z pohľadu na rozsadenie jazdcov usudzujeme, že väčšie šance vkladá tréner do trojkového víťaza Gastona (Palík). Ten si svoj premiérový triumf pripísal pred mesiacom v dostihu na 1800 metrov, ktorý slúžil ako príprava pre niekoľkých žrebcov, ktorí vynechali tradičný trial. Reprezentant bielo-červenej kombinácie stajne MPL Racing sa počas väčšiny dostihu držal v strede poľa, v záverečnom oblúku ho však džokej Jiří Palík posunul do predných koní a v dramatickom závere porazil ako tretí outsider súperov, z ktorých v nedeľu stretne tretieho Chilli Chocolate a štvrtého Mikrop Nice. Pre Gastona to bol prvý výraznejší úspech, lebo čiastočne zabodoval ešte vlani v štvrtej kategórii. Výlety medzi elitu nedopadli najlepšie. V Karpatskej cene porazil len jediného súpera a v Odvetnej cene bol šiesty.

Až trojicu koní má na štarte tréner a džokej v jednej osobe Jaroslav Línek. Sám si sadne do sedla True Champa (Línek), ktorý v aktuálnej sezóne štartoval dvakrát, v oboch dostihoch obhajoval úlohu favorita a v oboch sklamal svojich priaznivcov. V dvojkovom Memoriáli Josefa Břečku aj v Cene trojročných žrebcov získal poslednú dotáciu za piate miesto. Reprezentanta stajne Sky Group tak zdobí len štvorkové víťazstvo. Triumf na rovnakej úrovni má na konte aj ďalší zverenec Jaroslava Línka Doremi Lafu (Muscutt). Reprezentant stajne Honor Racing začiatkom apríla vcelku suverénne vyhral na predĺženej míli pred účastníčkami Jarnej ceny kobýl Mooreen a Astorkou. Hnedák debutoval počas posledného mítingu sezóny 2016 v dostihu štvrtej kategórie na 1200 metrov, ktorý vyhral True Champ. Najhoršie z Línkových zverencov dopadol v Cene trojročných žrebcov Gentleman Jack (Ferhanov), ktorý porazil len jediného súpera. Beluš zo stajne 7 Horse sa pritom vlani ukazoval nádejnejšie. V Odvetnej cene docválal štvrtý viac než šesť dĺžok za Irwin Forgom, ale mal dva kilogramy k dobru. Rovnako ako vtedajší víťaz nastupoval do dostihu s vizitkou držiteľa triumfu z dostihu tretej kategórie, ktorým sa dokázal ovenčiť v polovici októbra na bratislavskej míli pre slovenských odchovancov.

Dvojicu koní bude mať na štarte česká stajňa Meridian. Do sezóny bude vstupovať Maximus Meridius (Janáčková), ktorý po piatom mieste v malom dostihu vo francúzskom Pompadour zamieril rovno do Karpatskej ceny, ale tam skončil tesne za dotovanou pozíciou. Ešte o dve priečky horšie dopadla jeho účasť v rovnako významnej Cene zimního favorita. Na sklonku sezóny ho tréner Zdeno Koplík ešte poslal do dvojkilometrového dostihu v Lyone, v ktorom skončil deviaty. Bez rozcvičky sa hnedák nevyhne úlohe outsidera. Podobný osud zrejme postihne aj Suhaila (Koplík). Stajňový kolega Maximus Meridia debutoval v polovici marca vo francúzskom Marseille, kde docválal posledný ďaleko za poľom. Ani snaha o reparát v Lyone týždeň nato nedopadla o nič lepšie a ani vtedy neporazil ani jediného súpera.

Trikrát za sebou skončil tesne pod vrcholom Bolthory (Drozda). Zverenec Jozefa Chodúra sa zatiaľ nepohyboval na najvyššej scéne, ale v dvojkovej Odvetnej cene vystrašil aj Irwin Forga. Ešte predtým prehral s Gentleman Jackom v trojke pre slovenských odchovancov. Bolthory sa rozbehal v dostihu štvrtej kategórie na dva kilometre a s najvyššou váhou v poli získal tretie striebro v kariére. Hoci medzi súpermi neboli žiadne veľké mená, reprezentant stajne Caruso naznačil, že v dlhších dostihoch bude mať väčšie šance. Naopak dostihy na stredných vzdialenostiach asi budú vyhovovať zverencovi Zuzany Kubovičovej Chilli Chocolate (Budovič), ktorý sa tiež zatiaľ neozdobil žiadnym triumfom, veľmi blízko k nemu mal na sklonku vlaňajšej sezóny v štvorke, ktorú vyhral True Champ. Nastupoval do nej po siedmom mieste z Karpatskej ceny a bronze v dvojke na 1400 metrov. Chilli Chocolate naznačil klasické ambície v dostihu tretej kategórie, v ktorom prehral s Gastonom, ale porazil Mikrop Nice.

Posledným domácim koňom bude Killwort (Šmida), polovičný súrodenec niekdajšieho Koňa roka Kilworda. Hnedák, ktorý štrajkoval pred Cenou trojročných žrebcov a napokon nevstúpil do boxov, zatiaľ absolvoval len dva štarty v dostihoch štvrtej kategórie. Aspoň čiastočne zabodoval pri jednom z prvých dostihov sezóny 2017, v ktorom získal piate miesto (vyhral Doremi Lafu). V tejto konkurencii sa bude musieť veľmi zlepšiť, aby mohol pomýšľať na stupne víťazov. Veľká jarná cena bude už siedmim dostihom v kariére Mikrop Nice (Mach). Reprezentant stajne Rabbit Trhový Štěpánov vyhral hneď pri debute začiatkom júna v dostihu pre českých odchovancov, odvtedy však zbiera skôr nižšie dotácie. Po ôsmom mieste vo významnom pražskom Gerschovom memoriáli získal striebro v dvojkovom Pražskom zimnom favoritovi. Pred klasikou sa rozbehal v dostihu, ktorý vyhral Gaston a štvrtým miestom viac menej potvrdil predpoklady stávkarov.

Veľkou neznámou bude druhý zverenec Františka Holčáka George Boole (Šara), ktorého čaká stredoeurópsky debut. Írsky hnedák sa na Valašsko sťahoval v zime zo stajne Johna Murphyho a hoci prvýkrát okúsil dostihový ruch už v júnovom Leopardstowne (šiesty), najlepšie výsledky dosiahol na polytracku v Dundalku. Od polovice novembra do konca januára absolvoval tento tmavý hnedák štyri štarty v handicapoch a vyťažil z nich jedno víťazstvo a tri druhé miesta. Po náročnej zime vstupuje do sezóny a my radíme počkať, ako sa mu podarí návrat na trávu.

Náš tip: Irwin Forge - Connor - Gaston

Daniel Mentel, Denník.sk

DISKUSIA

Reklama