sme aj na sieti
MenuPassepartout prešpurtoval Zorianu a vyhral St. Leger

Pred tohtoročným Slovenským St. Leger, posledným a najdlhším klasickým dostihom, si mnohí kládli otázky, či do boxov vstúpi derby víťazka Zoriana, a ak áno, či dokáže zopakovať jedinečný triumf z modrej stuhy. Po štrajku spred dvoch týždňov pred Oaks sa Zoriana nechala presvedčiť a do dostihu odskočila, dlho viedla a zdalo sa, že získa druhú klasiku sezóny, napokon však bolo všetko inak. Výborne načasovaným záverom sa pár cvalových skokov pred cieľom objavil na čele nádejný Passepartout a Zoriana už nedokázala odpovedať.
Passepartout prešpurtoval Zorianu a vyhral St. Leger
Po taktickej jazde džokeja Václava Janáčka sa v Slovenskom St. Leger presadil progresívny hnedák, keď v posledných cvalových skokoch prešpurtoval derby víťazku Zorianu. Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Víťazstvo zásluhou jazdeckého koncertu Václava Janáčka

V dostihoch víťazia kone, ale nemenej dôležitú úlohu zohrávajú aj ich jazdci, ktorí svojim štvornohým partnerom môžu pomôcť alebo i uškodiť. V tohtoročnom Slovenskom St. Leger (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 2800 metrov, 19 000 €) sa napriek nespornému talentu a neustále sa zlepšujúcej forme víťazného žrebca ukázalo najmä jazdecké majstrovstvo džokeja Václava Janáčka. Skúsený jazdec, ktorý získal mnoho šampionátov v rodnom Česku, dvakrát na Slovensku a tiež niekoľkokrát v jeho súčasnej domovine v Španielsku, poslal hneď po štarte do čela favorizovaného Passepartout (2,4:1) a touto taktikou dokonale zaskočil súperov. Za favoritom sa dopredu posunuli pulujúci Oroblanco (13,6:1) a tiež víťaz Veľkej jarnej ceny a tiež nedávnej Ceny turfu George Boole (8,7:1). Svojhlavá derby víťazka Zoriana (4,1:1) cválala pár stoviek metrov po štarte okolo štvrtého miesta vonkajšou stopou. Pri prvom prebiehaní cieľovou rovinou, čiže o čosi menej ako dva kilometre pred cieľom sa Václav Janáček rozhodol, že vodenia stačilo a prenechal svoju pozíciu George Boolovi, ktorého na čele míľu pred koncom rovno pred tribúnami vystriedala Zoriana, Passepartout sa zaradil na tretie miesto. Džokej Štefan Budovič sa v belkinom sedle rozhodol zrýchliť tempo, kobyla natiahla krok a približne 1200 metrov pred cieľom si vypracovala aj trojdĺžkový náskok pred George Boolom, za ktorým zaostával zvyšok poľa ešte výraznejšie. V záverečnom oblúku sa zdalo, že o víťazovi sa rozhodne medzi vedúcou dvojicou, pretože si naďalej udržiavali hrozivý náskok. Keď Zoriana vbiehala do cieľovej roviny nasledovaná svojim moravským tieňom, v tom čase tretí Gaston (7,4:1) zaostával asi päť dĺžok. Veľmi dobre sa podarilo vybrať záverečnú zákrutu Passepartoutovi a šikovným manévrom sa razom dostal späť na tretie miesto, zatiaľ čo Zoriana bojovala hlava - hlava s George Boolom. Z tohto súboja vyšla zverenkyňa Zuzany Kubovičovej víťazne asi 150 metrov pred cieľom a zdalo sa, že mieri za ďalším klasickým triumfom. Jazdecký čarodejník Janáček však vyžmýkal zo svojho konslého partnera maximum, primäl ho k neuveriteľnému zrýchleniu a v posledných cvalových skokoch Passepartout porazil Zorianu o pol dĺžky, ďalších dve a štvrť zaostal bronzový George Boole.

Potomok svetového plemenníka číslo jeden Galilea reprezentujúci českú stajňu Marcelewo si svoj kariérny účet otvoril až v polovici mája v strednotratiarskej trojke pre rovesníkov. Hoci vďaka svojmu excelentnému pôvodu a úspešnému trénerovi bol favorizovaný, docválal šiesty proti koňom, ktoré toho následne veľa neukázali. Ďalšie dva štarty však menovec verného sluhu Jeana Passepartouta z románu Julesa Verneho Cesta okolo sveta za 80 dní vyhral, najprv trojku na dva kilometre a v polovici júna karlovarskú míľu otvorenú aj starším koňom. V polovici júla ho tréner Grzegorz Wroblewski poslal do francúzskeho Vichy do Listed na derby dištancii 2400 metrov a v dostihu, kde takmer polovicu štartujúcich obstarali české kone, docválal piaty, len dva krky od strieborného z Českého derby Felixa. Pred víťazstvom v klasickom dostihu nazývanom aj dlhá smrť sa Passepartout koncom augusta rozcvičil v mosteckej Velké letní ceny na dva kilometre, kde okrem slovenských Portorikosa a Sulmana porazil aj českého derby víťaza Josepha.

Dylanka sa stala zimnou kráľovnou

Možno to spôsobili posuny v propozíciách aktuálnej slovenskej sezóny, ale tohtoročná Cena zimnej kráľovnej (I. kat., 2-ročné kobyly, 1600 metrov, 8 000 €), najdôležitejší dostih určený najmladším konským slečnám, prilákal len šesť kobýl. Jednu z nich, Köln, ešte na dôvažok vyradilo z hry nepreukázané očkovanie, a tak sa ich na štarte ukázalo len päť. Po mierne hektickom štarte pred tribúnami sa na čele usadila outsiderka Rosnička (11,1:1), vedľa nej cválala mierne favorizovaná Dylanka (2,2:1) nasledovaná na bariére skrytou Jubileum (2,4:1). Asi 600 metrov pred cieľom posunul džokej Jaromír Šafář v sedle Dylanky svoju kobylu na úroveň vedúcej Rosničky, ktorú o pár desiatok metrov „zhltla“ aj zrýchľujúca Jubileum. Česká hnedka si však vedenie postrážila až do cieľa, v ktorom mala na druhú Jubileum dĺžkový náskok. Bronz si napokon neskorým finišom vybojovala Maková Panenka (3:1).

Zimná kráľovná Dylanka bola jedinou zahraničnou vyzývateľkou domácich kobýl a napokon sa ukázalo, že aj úspešnou. Reprezentantku stajne Hany Horčičkovej poslala trénerka Helena Vocásková na štart už pri prvej možnej príležitosti koncom mája. Raná hnedka ukázala v pražskej príhodne pomenovanej Cene prvních nadějí dostatok talentu a z voleja vyhrala. S ďalším štartom realizačný tím počkal takmer tri mesiace, vo významnej karlovarskej Cene Masise sa však Dylanka nezmestila na stupne víťazov. Cena zimnej kráľovnej ju tak znovu dostala na víťaznú vlnu.

Daniel Mentel, Denník.sk

DISKUSIA

Reklama