sme aj na sieti
MenuPolyanta po českom vyhrala aj Slovenské Oaks

Štvrtý klasický dostih sezóny, Slovenské Oaks, mal všetko, čo má takýto dostih mať. Vyberanú zostavu, zápletku, aj zaujímavý záver a pointu. Len tá zápletka bola iná, než mnohí čakali.
Polyanta po českom vyhrala aj Slovenské Oaks
Ilustračné foto. Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Zoriana štrajkovala na štarte a v Oaks chýbala

Dvadsiaty piaty ročník Slovenského Oaks (Listed, 3-ročné kobyly, 2000 metrov, 23 000 €) sa mal niesť v znamení súboja historicky prvej víťazky Slovenského derby Zoriany a aktuálnej držiteľky českých Oaks Polyanty. Napokon z tohto súboja nič nebolo. Zoriana sa pred štartom zasekla, ani niekoľko pokusov o jej zavedenie do boxov neviedlo k úspechu a napokon ju musela trénerka Zuzana Kubovičová odviesť z dráhy. Svojhlavá belka podobne štrajkovala aj pred derby, tam sa však včas umúdrila a bolo z toho víťazstvo. Uvažovať nad tým, či by v Oaks triumf zopakovala, ale nemá zmysel.

Po štarte sa najlepšie zorientovali jazdci kobýl z krajných boxov, Martin Laube v sedle outsiderky Katariny (30:1) a Martin Srnec s Tafilly (7,3:1), za nimi sa usadila favorizovaná Polyanta (2,6:1). Pri vbiehaní na protiľahlú rovinu sa dopredu posunula Tafilly, na ktorú sa zavesila Polyanta. Reprezentantka českej pobočky stajne Lokotrans Slovakia Tafilly si udržiavala asi dĺžkový náskok, ktorý jej vydržal až do záverečného oblúka. Asi v polovici dostihu sa k Polyante pridala aj Saša (5,8:1), ktorá však musela obiehať ďalej od bariéry. Asi 400 metrov pred cieľom prepli Polyanta a Saša vyšší rýchlostný stupeň, prehnali sa okolo slabnúcej Tafilly a v cieľovej rovine zviedli pekný súboj. Spolufavorizovaná víťazka českých Oaks napokon ešte dokázala zrýchliť a v cieli mala nad striebornou Sašou náskok dvoch dĺžok. Podobný rozdiel delil Sašu od bronzovej Silver Empress (2,6:1), najlepšej z domácich kobýl, ktorá si tretiu dotáciu vybojovala o nos pred víťazkou Ceny Arvy Mooreen (6,3:1).

Víťaznú Polyantu odchoval a tiež vlastní Jiří Trávníček, dlhoročný majiteľ stojaci za stajňou DS Pegas. Kombinácia bieleho dresu s červeným okrídleným koňom má vždy vysoké ambície a to aj v klasických dostihoch. Tento rok získali reprezentanti stajne Pegas tri druhé miesta v českých klasických dostihoch (postupne Polyanta v Jarní cene klisen, Noble Cliffs vo Velké jarní cene a Felix v derby) a práve prvá menovaná získala aj jeden triumf, ktorým boli domáce Oaks. Avšak ani v Karlových Varoch nešlo všetko podľa plánu. Polyanta sa v dlhej cieľovej rovine pomerne skoro dostala na čelo, ale neudržala smer a tiesnila útočiacu Hessoesse. V cieli ju nakoniec porazila o hlavu, ale rozhodcovia sporný moment skúmali, džokej Petr Foret dostal pokutu za nerovnú jazdu, napokon však nechali dobeh v platnosti. Majiteľ Jiří Trávníček a tréner Dalibor Török tak mohli oslavovať a určite pocítili satisfakciu za vynaložené úsilie. O tom, že Polyanta by sa mohla stať klasickou víťazkou, začali v Pegase uvažovať možno už po karlovarskom debute v dostihu tretej kategórie. Hnedka v ňom triumfovala a okrem iných porazila aj aktuálneho víťaza klasickej Velkej jarní ceny Sir Suna. Od svojho vlaňajšieho augustového triumfu sa potom Polyanta odmlčala a pravý dostihový ruch zažila znova až v apríli na úvod českej sezóny v Memoriáli Rudolfa Deyla. Svojím suverénnym triumfom sa pasovala do role favoritky klasickej Jarní ceny klisen, v ktorej síce porazila domáce kobyly, v cieli sa však musela skloniť pred nemeckou Fashion Queen. A keďže realizačný tím sa nebojí výziev, neposlali Polyantu do tradičného testu pre trojročné kobyly, ktorý sa beháva počas českého derby mítingu, ale namiesto toho naordinovali svojej hnedke cestu na predmestie Paríža do Maisons-Laffitte. V dostihu na 1800 metrov sa medzi rovesníčkami nestratila, docválala štvrtá a od víťazky ju delilo len o niečo viac ako dve dĺžky. Po francúzskom výlete sa už Polyanta predstavila len triumfy v oboch ex-federálnych Oaks.

Oriental Sky víťazom Kincsem díj

Aspoň za krátku spravodajskú zmienku určite stojí aj vystúpenie reprezentanta stajne Patrik Oriental Sky (9,6:1) v najdôležitejšom maďarskom vytrvaleckom dostihu otvorenom aj pre staršie kone, Kincsem díj. 2400 metrov dlhý tradičný dostih sa stal korisťou zverenca Jaroslava Línka, ktorý si hnedáka aj sám odjazdil. Rekonvalescent Oriental Sky, ktorý naposledy tesne prehral bratislavský Zlatý pohár, väčšinu dostihu bežal okolo šiesteho miesta, postupne sa prepracoval dopredu a v dlhšej cieľovej rovine už k sebe nikoho nepustil. Najbližsie sa k slovenskému hnedákovi priblížil beluš Quelindo, domáce eso, ktoré okrem iného vyhral maďarskú klasickú Trojkorunu 2015, vlani a tohto roku sa však orientuje skôr na black-type dostihu v západnej Európe, z ktorých vyťažil dve Listed víťazstvá z Magdeburgu a Pisy a niekoľko grupových umiestnení.

Daniel Mentel, Denník.sk

DISKUSIA

Reklama