sme aj na sieti
MenuPortorikos potvrdil dobrú formu žlto-modrých

Vynoril sa znenazdajky spoza hradby tiel, prešpurtoval bojujúcich súperov a nakoniec ako druhý outsider postavil všetky prognózy na hlavu. Reprezentant stajne Autoopravovňa Strnisko Portorikos si v Jesennom handicape urobil zo stávkarov dobrý deň a potvrdil tézu o slávnej neistote turfu.
Portorikos potvrdil dobrú formu žlto-modrých
Ilustračné foto. Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Sulman čistý hattrick nezískal, nakoniec bol až piaty

Pri pohľade na štartovú listinu Jesenného handicapu (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1800 metrov, 7 000 €) sa zdalo byť jasné, že o tempo sa postará jeden z dvojice tempárov Sulman (7,6:1) alebo Star (4,9:1). Nakoniec dilemu vyriešil džokej Róbert Šara v sedle Stara, ktorý sa aj napriek štartu z vonkajšieho boxu preštrikoval na čelo. Za Stara sa zavesil Sulman a pulujúci stajňový kolega lídra Donatelli (7,1:1). Po tretine dostihu si Star udržiaval asi dĺžku náskoku pred svojimi prenasledovateľmi, pomaly si lepšil pozíciu aj outsider Fantastic Lacy (23,6:1), naopak dvojica stajne Autoopravovňa Strnisko Kilword - Portorikos cválala na konci poľa. Pri vbiehaní do záverečného oblúka sa šikovným manévrom dostal na čelo Sulman, ku ktorému sa raketovým zrýchlením pridal desatinový favorit Kilword (1,5:1), pričom Star už mierne zaostával. Ako sa neskôr ukázalo, džokej Šara nechal Stara trochu vydýchnuť pred záverečným finišom. Doňho sa zapojil aj zrýchľujúci outsider Portorikos (17,3:1), ktorý vytočil zákrutu najbližšie k divákom a v posledných stovkách metrov ho jazdec Michal Demo ho presvedčil k zrýchleniu. Portorikos prebral vedenie 200 metrov pred cieľom od Sulmana, ktorému sekundoval Kilword, obhajca víťazstva spred roka (aj dvoch) však napokon vycúval z podstatného diania a docválal až piaty. Na druhé miesto sa totiž prebojoval znovu útočiaci Star, bronz zostal rekonvalescentovi Kilwordovi a tesne pred cieľom Sulmana prešpurtoval aj Gaston (6,4:1).

Víťazný Portorikos zo stajne Autoopravovňa Strnisko sa vlani najlepšie predviedol v klasickej Veľkej jarnej cene, kde sa mu podarilo vybojovať striebro, a pri dvoch budapeštianskych prvenstvách. V aktuálnej sezóne je najobľúbenejším umiestnením tohto štvorročného hnedáka piate miesto, hoci niekedy sa mu darí viac, inokedy menej. Na jar získal zemiakovú medailu vo Veľkej aprílovej cene, v Jarnej míli bol piaty. Počas Turf-gala sa vo vyberanejšej spoločnosti na scéne Ceny Scottish Rifla nedostal cez šieste miesto, ako druhý najväčší outsider však príjemne prekvapil. Síce za peniaze, ale výkonom o čoci horšie skončil zverenec Mariána Daniša v Bratislavskej míli počas derby mítingu. Najlepší výkon tak Portorikos predviedol v augustovej mosteckej Velké letní cene na dva kilometre, v ktorej prehral len s neskorším víťazom klasického Slovenského St. Leger Passepartout, ale porazil aj slovenského Sulmana a tiež aktuálneho českého derby víťaza Josepha. Pred Jesenným handicapom sa Portorikos aj so svojím stajňovým kolegom Kilwordom predviedol počas obnoveného mítingu na viedenskej dráhe Freudenau. Pred secesnými tribúnami a rakúskou smotánkou získal vo Wiener Herbst-Meile šieste miesto, hoci na Kilworda sa pozeral z neveľkej vzdialenosti asi troch dĺžok. Tentoraz si na domácom ihrisku poradie vymenili.

Daniel Mentel, Denník.sk

DISKUSIA

Reklama