sme aj na sieti
MenuPotvrdí sa vo Veľkej cene BBAG dominancia českých juniorov? (analýza)

Až dva jednotkové dostihy sa odohrajú v nedeľu v bratislavskom Starom háji. Vyšší štatút aj dotáciu bude mať Veľká cena BBAG, dostih so štrnásťročnou tradíciou pre dvojročné kone, ktoré prešli ringom jednej z baden-badenských dražieb. Pozornosť si však zaslúži aj kobylám vyhradená dvojkilometrová Cena Quississany, kde sa znovu predstaví derby víťazka Zoriana a okrem súperiek vedených maďarskou Akvamarin bude bojovať so svojou psychikou a únavou z náročnej sezóny.
Potvrdí sa vo Veľkej cene BBAG dominancia českých juniorov? (analýza)
Favorit Veľkej ceny BBAG Baden-Baden King Heart sa už raz v bratislavskom Starom háji predstavil: počas derby mítingu v Cene Muscatita získal tesné striebro (cvála úplne vľavo pri bariére). Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Kilword na ceste k niekdajšej sláve

Hoci Veľká cena BBAG Baden-Baden (Listed, 2-ročné kone, 1400 metrov, 10 000 €) si za štrnásť rokov svojej existencie vybudovala slušné renomé, predsa len v posledných rokoch stratila čosi zo svojho lesku. Oproti prvým rokom sa dotácia dostihu scvrkla na polovicu a tohtoročné posuny v termínovej listine ju odsunuli do polovice októbra, kde jej konkuruje dvojica „zimných favoritov“ v Čechách a nedávny maďarský vrchol pre najmladšie dostihové kone. Aj tak sa však na štarte stretla sedmička koní zo štyroch stredoeurópskych krajín. Suverénne najdrahším nákupom na štarte bude King Heart (Línek). Hnedáka vydražila stajňa Monte Negro za 36 000 € s vyhliadkou na úspešnú účasť v derby, k čomu by mu mal prispieť aj veľmi dobrý vytrvalecký pôvod. Zverenec Radka Holčáka debutoval v tradičnej bratislavskej Cene Muscatita počas slovenského derby mítingu v polovici júla a väčšinu dostihu strávil na konci poľa, v cieľovej rovine zaútočil, ale napokon nestačil na rozbehaného Quintera, pred tromi týždňami strieborného z významnej Karpatskej ceny. O tom, že vysoké ambície realizačného tímu sú opodstatnené, presvedčil King Heart aj počas pražského významného Gerschovho memoriálu, tohto roku zaradeného do Európskeho pohára džokejov. V 1400 metrov dlhom dostihu sa hnedák držal väčšinou vzadu, v dlhej pražskej cieľovej rovine rozbalil svoj tiahly finiš, dlho sa mu nedarilo dostať sa dopredu, ale napokon sa mu to v dramatickej koncovke predsa len podarilo a v cieli mal náskok hlavy. Keďže King Heart má už teraz vytrvalecké sklony, jeho najväčším nedeľným súperom bude zrejme krátka dištancia dostihu a profil bratislavskej dráhy.

Favoritov skalp sa bude snažiť získať šesť súperov a zrejme najsilnejším bude už dvojnásobná jednotková víťazka Love Connection (Chaloupka). Ryška z tréningu Karla Germiča stála na októbrovej dražbe ročkov iba 3 500 € a svoju nákupnú cenu už dokázala vybehať. Dostihový ruch spoznala už začiatkom júna, v pražskej trojke pre debutantov získala blízke druhé miesto. Rovnaké umiestnenie si Love Connection zopakovala aj začiatkom prázdnin v Lysej nad Labem. Hovorí sa, že s jedlom rastie chuť a toto porekadlo potvrdil aj ryškin realizačný tím, keď ju v polovici augusta poslal do jednotkovej karlovarskej Ceny Masise a kobyla sa im odvďačila nečakaným ale istým triumfom. Necelé tri týždne starý návrat do kúpeľného mesta pri príležitosti významnej a bohato dotovanej Ceny zimní královny rezultoval do druhého víťazstva v poradí. Love Connection sa väčšinu dostihu držala vzadu, dopredu ju džokej posunul až v cieľovej rovine a hoci to chvíľu vyzeralo, že ju už nikto neohrozí, napokon musela bojovať až do posledného cvalového skoku.

O vysokých ambíciách svedčí aj dodatočná prihláška maďarskej Rebelliously (Palík) zakúpená za 5 000 € na septembrovej aukcii ročkov. Zverenkyňa Jozefa Rosivala má najviac dostihových skúseností, pretože absolvovala už štyri dostihy a okrem toho aj v Maďarsku povinnú kvalifikáciu, zhodne v budapeštianskom Kincsem parku. Hneď v prvom štarte začiatkom júla počas domáceho derby mítingu sa stretla s premiantom ročníka Tour to Paris, ale z piateho miesta sa na jeho chrbát pozerala z veľmi úctivej vzdialenosti. O mesiac neskôr sa dámskej dvojke posunula na bronzový stupienok, ale v skromnom poli porazila len jednu súperku a príliš veľký progres nepredviedla. Začiatkom septembra sa tmavá hnedka v štvorkovom maiden vymanila z kategórie nezvíťazivších a potvrdila nárast formy. Jozef Rosival potom Rebelliously ambiciózne poslal do prvého vážnejšieho testu dvojročných na 1300 metrov, kde sa síce vyhla najzvučnejším menám, ale zo štvrtého miesta porazila niekoľko súperov. Proti českej dvojici to bude mať ťažké, ale bronz je v jej podaní reálny.

Stajňa Garant SK a tréner Miroslav Stančík posiela na štart dvojicu svojich zverencov. Za 10 000 € vydražený Ringo (Budovič) debutoval v polovici augusta v dostihu štvrtej kategórie na 1200 metrov a získal zemiakovú medailu. Pred mesiacom sa predstavil pri secesných tribúnach viedenského Freudenau v dobre obsadenom a dotovanom Graf Nikolaus Esterhazy Memorial, ale v náročnej medzinárodnej konkurencii sa nechytal a skončil posledný, päť dĺžok od predposledného Finiosa. Stajňová kolegyňa Sareia (Šmida), ktorá stála 3 500 €, debutovala v rovnakom dostihu ako Ringo a v cieli za ním zaostala o dve a štvrť dĺžky.

Rakúska Zambala (Stanarević) stála 5 000 € a debutovala v Budapešti už v polovici júna a ako mierna favoritka skončila v kilometrovom maiden na treťom mieste. Zverenkyňa Tamary Richter sa odvtedy na dráhe neukázala a hoci môže príjemne prekvapiť lepšou formou, odporúčame pohľad do paddocku, čo však platí pre všetkých.

Zatiaľ žiadneho súpera neporazil na dražbe 6 000 € koštujúci Pascal (Havlík). Zverenec majiteľa Tibora Tomeka sa premiérovo v dostihu predstavil pred tromi týždňami, v míľovej štvorke sa vôbec nechytal a skončil posledný desiaty takmer 30 dĺžok od víťaza. Myslíme si, že v tejto spoločnosti nemá čo stratiť.

Náš tip: King Heart - Love Connection - Rebelliously

Daniel Mentel, Denník.sk

DISKUSIA

Reklama