sme aj na sieti
MenuPridá Zoriana k modrej stuhe aj triumf v Oaks? (analýza)

Druhá, a posledná dámska klasika, Slovenské Oaks, sa v bratislavskom Starom háji odbehne o dva týždne skôr ako obyčajne, avšak tento rozkol s tradíciou bohato vynahradí pohľad na štartovú listinu. Súboj derby víťazky s prvou a treťou z českých Oaks bude takmer určite patriť medzi vrcholné momenty sezóny 2017.
Pridá Zoriana k modrej stuhe aj triumf v Oaks? (analýza)
Historicky prvou víťazkou Slovenského derby sa stala senická belka Zoriana, ktorá bude v Oaks útočiť na vzácne klasické double. Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Najväčšou súperkou Zoriany bude česká klasička Polyanta

V poradí štvrtý klasický dostih sezóny, Slovenské Oaks (Listed, 3-ročné kobyly, 2000 metrov, 23 000 €), má medzi fanúšikmi prívlastok derby kobýl. Ku konfrontácii medzi víťazmi derby a elitnými kobylami spravidla prichádza na úplne inom fóre a v neskoršom štádiu sezóny prípadne až po zime. Jednou z mála výnimiek bola víťazka maďarského derby 2010 Shamal Sally, ktorú svojho času trénovala Zuzana Kubovičová. O vylepšenie vtedajšej tretej priečky (alebo zopakovanie triumfu z českého ekvivalentu) sa postará typovo aj charakteristikou podobná zverenkyňa senickej trénerky Zoriana (Budovič). Belka sa s dostihovým ruchom zoznámila pred rokom na domácej dráhe a už z jej debutu bolo zrejmé, že nepôjde o len tak hociakú kobylu. Po suverénnom výkone zdemolovala svojich súperov o desať a viac dĺžok, pričom na takto vzdialenom druhom mieste skončila Hayluck, neskoršia víťazka Karpatskej ceny, najdôležitejšieho testu dvojročných koní na Slovensku. Trénerka Zuzana Kubovičová potom belku poslala do Ceny zimnej kráľovnej a hoci džokej Štefan Budovič absolvoval polovicu dostihu bez strmeňov ako jazdec z divokého západu, aj tak poľahky vyhrala. Tento rok sa pre reprezentantku PD Senica nezačal najlepšie, kvôli zlomeninám bodcových kostí v oboch predných nohách nútene vynechala prvých šesť týždňov a bez prípravného dostihu nastúpila rovno do klasickej Jarnej ceny kobýl. V nej dlho odolávala, napokon v cieli zaostala iba o krk za víťaznou Astorkou. O čosi väčší rozdiel delil Zorianu od víťaznej Mooreen v Cene Arvy na mítingu Turf-gala. A potom už prišiel triumf v derby, na ktorý sa teraz bude snažiť Zoriana nadviazať.

Najnebezpečnejšou súperkou Zoriany nemôže byť nikto iný než víťazka českých Oaks Polyanta (Foret). Odchovankyňa aj reprezentantka stajne DS Pegas má doteraz podobné kariérne vysvedčenie ako jej senická rivalka. Hnedka triumfovala hneď pri debute približne pred rokom v Karlových Varoch. A hoci išlo len o dostih tretej kategórie, porazila v ňom aktuálneho víťaza klasickej Velkej jarní ceny Sir Suna. Od svojho augustového triumfu sa Polyanta odmlčala a pravý dostihový ruch zažila až v apríli na úvod českej sezóny v Memoriáli Rudolfa Deyla. Svojím suverénnym triumfom sa pasovala do role favoritky klasickej Jarní ceny klisen, v ktorej síce porazila domáce kobyly, v cieli sa však musela skloniť pred nemeckou Fashion Queen. A keďže realizačný tím okolomajiteľa Jiřího Trávníčka a trénera Dalibora Töröka sa nebojí výziev, neposlali Polyantu do tradičného testu pre trojročné kobyly, ktorý sa beháva počas českého derby mítingu, ale namiesto toho naordinovali svojej hnedke cestu na predmestie Paríža do Maisons-Laffitte. V dostihu na 1800 metrov sa medzi rovesníčkami nestratila, docválala štvrtá a od víťazky ju delilo len o niečo viac ako dve dĺžky. Po francúzskom výlete sa už Polyanta predstavila len v klasických Oaks. V dlhej karlovarskej cieľovej rovine sa pomerne skoro dostala na čelo, ale neudržala smer a tiesnila útočiacu Hessoesse, ktorú porazila o hlavu. A hoci rozhodcovia sporný moment skúmali, džokej Petr Foret dostal pokutu, napokon nechali dobeh v platnosti.

Za Polyantou a Hessoesse sa na tretie miesto prepracovala už druhýkrát v klasike bronzová Saša (Verner). Zverenkyňa Tomáša Váňu vstúpila do svojej najdôležitejšej sezóny s vizitkou jednotkovej víťazky. Pred rokom totiž v Karlových Varoch vyhrala cenenú Cenu Masise. Prvýkrát sa v aktuálnej sezóne predstavila rovno v Jarní cene klisen a od striebornej Polyanty ju delilo dve a trištvrte dĺžky. Saša sa následne postavila na štart Českého derby a ako jediná kobyla v poli veľa vody nenamútila a skončila jedenásta. Doteraz posledným vystúpením sporadicky štartujúcej hnedky bolo české Oaks, v ktorom si zopakovala bronz, ale od víťazky ju už delili štyri dĺžky. A hoci Saša môže mať ešte skryté rezervy, tri náročné štarty a narastajúci rozdiel od Polyanty nasvedčujú, že Saša sa zameria skôr na nižšie dotované priečky.

Tradičným trialom na domáce Oaks je trojročných a starším kobylám otvorená Cena Pat's Music, ktorá sa beháva počas derby mítingu. V nedeľu absentuje na štarte kompletná prvá trojica, a tak je najlepšie umiestnenou kobylou Dajuka (Vokálková). Zverenkyňa Radka Holčáka tento rok beháva výhradne v bratislavskom Starom háji a hneď svoj debut premenila na nečakané víťazstvo v Cene trojročných kobýl, kde za sebou nechala neskôr veľmi úspešné súperky (napríklad Celeste a víťazku Jarnej ceny kobýl Astorku). Práve jarná dámska klasika sa jej vôbec nevydarila, po matnom výkone docválala predposledná. Takéto výpadky formy sú však u kobýl oveľa častejšie než u žrebcov a raz za čas sa to stane aj výnimočným konským dámam. Aj v Cene Arvy počas mítingu Turf-gala zostala bez dotácie, zo šiesteho miesta sa pozerala na Mooreen, Zorianu aj Silver Empress. Ak mal výkon v Cene Pat's Music naznačiť nárast formy, je potrebné s Dajukou počítať.

V júli totiž za Dajukou pri nevýhode pol kilogramu zaostala o dve dĺžky Mooreen (Palík). Piate miesto zverenkyne Jaroslava Hanáčka totiž bolo jej najhorším doterajším umiestnením, ak teda nepočítame siedme miesto pri debute. Druhá domáca odchovankyňa na štarte jesennej klasiky sa v júni prekvapivo presadila v Cene Arvy počas Turf-gala a urobila tak veľkú radosť svojmu majiteľovi Mariánovi Štangelovi, bývalému úspešnému parkúrovému jazdcovi. V prípravnej Cene trojročných kobýl i samotnej klasickej Jarnej cene kobýl totiž zhodne docválala na štvrtom mieste, v oboch prípadoch niekoľko dĺžok za víťazkami. Ešte na úvod sezóny sa Mooreen predstavila medzi nezvíťazivšími rovesníkmi v štvrtej kategórii a hoci nevyhrala, z druhého miesta porazila Astorku aj Tanatu.

Ďalšou belkou na štarte bude šiesta z Ceny Pat's Music Silver Empress (Línek). Dosiaľ nezvíťazivšia zverenkyňa Zuzany Kubovičovej patrí inej stajni, než trénerkina momentálne najväčšia hviezda Zoriana, a tak veľmi pravdepodobne nebudú spolupracovať. Pohľad na kariérny výkaz reprezentantky stajne KOVO prezradí, že obľúbeným umiestnením je piate miesto, ktoré Silver Empress získala trikrát z piatich pokusov. Ešte vlani v októbri bola piata v bývalej Odvetnej cene, na jar si rovnaké umiestnenie zopakovala v Jarnej cene kobýl a Cene Arvy. V Cene Pat's Music ju od obľúbenej priečky delila len krátka hlava a aj teraz je zisk najnižšej dotácie reálny.

Na štarte sa predstaví aj posledná júlového trialu Tafilly (Srnec) z českej pobočky stajne Lokotrans Slovakia. Zverenkyňa Zdena Koplíka si životný úspech pripísala ešte ako dvojročná vo Veľkej cene BBAG Baden-Baden pre kone, ktoré prešli ringom jednej z dražieb tejto nemeckej aukčnej spoločnosti. Z koní, ktoré porazila, sa doteraz v najlepšom svetle predviedol druhý z Českého derby a umiestnený vo francúzskych Listed Felix. Odvtedy však Dunajom pretieklo veľa vody a Tafilly je v aktuálnej sezóne nulová. Hoci sa predstavila výhradne vo vyberanej spoločnosti, jej výsledky nevzbudzujú mnoho nádeje, že by k obratu malo dôjsť práve teraz. Postupne totiž bola desiata v Jarnej cene kobýl, siedma v Cene Arvy, ôsma v pražskej Cene Wago (dostih pre trojročné kobyly s tradičným názvom Cena Hřebčína Napajedla) a posledná v Cene Pat's Music.

Bronzová z vlaňajšej Karpatskej ceny (za Silver Empress) Lashain (Šmida) tento rok prevažne účinkuje na trojkovej scéne. Jedinou výnimkou bola dobre obsadená dvojkilometrová dvojka z polovice mája, ktorú vyhral neskôr štvrtý z derby Oroblanco. Reprezentantka stajne Autoopravovňa Strnisko však veľa vody nenamútila a docválala predposledná. Ubratie z ambícií a prechod na vidiek do Topoľčianok vytúžený efekt nepriniesol, Lashain si zopakovala predposledné miesto. Ani skrátenie dištancie na 1700 metrov a prechod na centrálnu dráhu nerezultoval do zlepšenia, s mušou váhou sa hnedka neodpútala od chvosta. Isté zlepšenie predsa len prišlo pred dvomi týždňami v handicape na 1800 metrov, kde zverenkyňa Mariána Daniša vybehla štvrtú dotáciu, v tejto konkurencii však nemá veľa šancí.

Podobne ako Lashain nemá na svojom konte víťazstvo ani zostávajúca dvojica kobýl Tanata a Katarina. Tanata (Havlík) zo stajne KT Obal získala aspoň nižšie dotácie v troch dostihoch štvrtej kategórie, naposledy pred dvomi mesiacmi na dvoch kilometroch, čo je aj dištancia Oaks, mesiac starý výlet o dve poschodia vyššie však proti starším strednotratiarom skončil vzdialeným siedmym miestom. Jediným vystúpením medzi elitou tak zostáva coubertinovská účasť v klasickej Jarnej cene kobýl, v ktorej síce porazila svoje dve nedeľné súperky, minimálne Dajuka však neskôr predviedla, že v jej prípade išlo o zhodu nepriaznivých okolností.

Katarina (Laube) je odchovankyňou prezidenta českého Jockey Clubu Jiřího Charváta, ktorého stajňu do konca júna aj reprezentovala. Následne ju kúpila stajňa CRB Racing a Katarina sa presunula do tréningu k Michalovi Ročákovi, ktorý s ňou stihol jeden negatívny štart v karlovarskej Letní cene klisen hneď na úvod prázdnin. Hnedka vtedy docválala desiata. Tento dvojciferný výsledok však bol suverénne najhorší v jej krátkej kariére. Aktuálnu sezónu začala piatym miestom v prípravnom Memoriáli Rudolfa Deyla (takmer šesť dĺžok od víťaznej Polyanty), v samotnej klasike si o priečku pohoršila. Pred predajom sa ešte bývalá zverenkyňa Pavla Tůmu predstavila v početne výborne obsadenej míľovej trojke počas mítingu, na ktorý brala stávky aj francúzska kancelária PMU a piate miesto nebolo najhoršie, hoci do dostihu nastupovala ako druhá favoritka. Ak si spomenie na svoje jarné výkony, môže útočiť aj na nižšiu dotáciu.

Náš tip: Zoriana - Polyanta - Dajuka

Daniel Mentel, Denník.sk

DISKUSIA

Reklama