sme aj na sieti
MenuRobben Island sa vrátila na víťaznú koľaj

Od jej klasického triumfu uplynulo už viac ako trinásť mesiacov a hoci Robben Island nepatrila v Zlatom bičíku medzi favoritov, skúsený jazdecký partner Jiří Palík jej pripravil ideálny priebeh, z ktorého pred vbiehaním do cieľovej roviny zaútočila a odolala neskorému finišu víťaza Veľkej jarnej ceny 2016 Lagara.
Robben Island sa vrátila na víťaznú koľaj
Robben Island víťazí v Zlatom bičíku v súboji dvoch minuloročných jarných klasikov nad Lagarom. Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Jiří Palík jazdí vo výbornej forme

Český džokej Jiří Palík, ktorý dlhé roky úspešne jazdil v Nemecku a skúseností má na rozdávanie, sa pred pár rokmi vrátil domov. Odvtedy jazdí najmä na českých a slovenských dráhach, u nás jeho služby prevažne využíva tréner Jaroslav Hanáček. Skúsený jazdec bol v Zlatom bičíku (I. kat., 3-ročné a staršie kone,1400 metrov, 7 000 €) partnerom Robben Island (13,1:1), ktorá väčšinu dostihu strávila okolo štvrtého miesta. Najlepšie do dostihu vyštartovali kone s najnižšími štartovými číslami Living Colors (70,2:1) a Culdaff (11:1), ku ktorým sa pridala druhá favoritka Mayda (3,1:1). Tá po pol kilometri prebrala od senickej belky vedenie. Pri vbiehaní do záverečného oblúka sa dopredu vonkajšou stopou posunula aj Robben Island. Zverenkyňa Zuzany Kubovičovej Living Colors si takticky držala výhodnú pozíciu na bariére, Mayda však napriek nabehaným metrom navyše vydržala na čele až do cieľovej roviny. V nej sa po vytočení oblúka zoradilo do útočnej pozície niekoľko koní, okrem Maydy, ešte Robben Island a zvonka finišujúci favorizovaný Lagaro (2,7:1) a Sign of the Zodiac (7,2:1). Približne 150 metrov pred cieľom sa do čela dostala víťazka minuloročnej Jarnej ceny kobýl a do cieľa vydržala, hoci mohutnými cvalovými skokmi sa na ňu doťahoval ďalší klasický víťaz z vlaňajška Lagaro, ktorý nakoniec zaostával pol dĺžky. Bronz si v tesnom dobehu vybojoval víťaz šprintérskej Prípravnej ceny Sign of the Zodiac.

Tmavá hnedka Robben Island menom pripomínajúca ostrov pri juhoafrickom Kapskom Meste sa do stajne Miroslava Pisklu presunula počas zimnej prestávky pred začiatkom svojej najdôležitejšej sezóny. Ako dvojročná si pripísala jedno víťazstvo z frankfurtského dostihu kategórie D, výlet do hannoverského Listed nedopadol najlepšie. Prvý trial na klasickú Jarnú cenu kobýl už pod bielo-červenou kombináciou stajne MPL Racing vyhrala, v tom hlavnom docválala druhá a do klasiky vstupovala ako tretia favoritka. O to väčšiu radosť pripravila svojmu realizačnému tímu, keď v polovici mája prebiehala okolo cieľovej podkovy prvá. Robben Island sa po zisku klasického triumfu preorientovala na kratšie trate, na ktorých síce naplno nebodovala ani raz, zadarmo však bežala len v dvoch tohtoročných štartoch na 1200 metrov (siedma v Prípravnej cene a šiesta v Cene MPRV SR). Najlepší výkon tak zverenkyňa Jaroslava Hanáčka predviedla pri tohtoročnom debute vo významnej budapeštianskej míľovej Batthyány Hunyady díj, z ktorej si odniesla blízke piate miesto, keď prehrala len s maďarskými míliarskymi hviezdami. O tom, že Robben Island sa v Budapešti páči, sa jej fanúšikovia mohli presvedčiť aj v najdôležitejšom míľovom dostihu u našich južných susedov - Imperiál díj - ktorú nevyhrala len vďaka nešťastnému priebehu. Najbližšie by sa Robben Island mala predstaviť už o desať dní v kilometrovej Cene Mysa počas derby mítingu.

V poslednom derby-triale skromné pole, ktorému vládol Winterberg

Zaujímavým dostihom najmä so zreteľom na blížiace sa Slovenské derby bol aj dvojkový Memoriál majora Stanislava Rudu (II. kat., 3-ročné kone, 2400 metrov, 3 600 €), ktorý však prilákal len štvoricu trojročných žrebcov. V pomalom tempe rozbehnutý dostih viedol Lugos (3,8:1), ktorému džokej Róbert Šara naservíroval pohodový priebeh a nikým nerušený viedol takmer dva kilometre. Pred vbiehaním do cieľovej roviny už znateľne rýchlejšie postupovali dopredu český Mujahid Brave (3,8:1) a najmä desatinový favorit Winterberg (1,4:1). Dvojnásobný štvorkový víťaz zabral podobne ako naposledy v handicape proti starším až v závere, chvíľu bojoval s Mujahid Bravom, ale sto metrov pred cieľom bolo jasné, že vyhrá. Napokon sa reprezentant druhýkrát za popoludnie úspešnej stajne MPL Racing presadil o dve dĺžky a smeruje do derby.

Daniel Mentel, Denník.sk

DISKUSIA

Reklama