sme aj na sieti
MenuSign of the Zodiac vykročil správnou nohou k zisku šprintu roka

Keď Sign of the Zodiac pomyselne pretínal cieľovú pásku Prípravnej ceny, tréner František Holčák sa pousmial. Za jeden a pol mesiaca slovenskej sezóny 2017 to už bol tretí víťazný jednotkový dostih jeho zverenca. Je to výnimočná séria výnimočného trénera.
Sign of the Zodiac vykročil správnou nohou k zisku šprintu roka
Ilustračné foto. Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Triumf získal v posledných cvalových skokoch

V bratislavských šprintérskych dostihoch platí, že pohotový štart je polovicou úspechu. Môže za to profil starohájskej dráhy a jej relatívne ostré oblúky. V Prípravnej cene (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1200 metrov, 7 000 €), ktorá je trialom na najvýznamnejší šprint sezóny, sa takmer hneď po štarte dostal na čelo Pen Bal Crag (26,5:1), veľmi dobrý štart predviedol aj Sign of the Zodiac (5,5:1), ktorého džokej Róbert Šara podržal na bariére, ale postupne s ním vycúval až na šieste miesto. Za rakúskeho Pen Bal Craga sa po pár stovkách metrov zavesila prekvapivá druhá favoritka Trinity River (4,4:1) a vlaňajšia klasická víťazka, ktorá sa našla na šprintérskych tratiach, Robben Island (6,2:1). Pred vbiehaním do cieľovej rovinky sa k vedúcej dvojici priblížil skúsený šprintér Henrytheaeroplane (16,4:1). Veci nevídané sa však začali diať v cieľovej rovine. Pen Bal Crag naďalej viedol, ale k útoku z hĺbky poľa sa chystali viacerí koncovkári, medzi nimi aj Sign of the Zodiac. Spočiatku výhodná pozícia na bariére sa však čoskoro ukázala ako problém, džokej Šara nemal ako prestrčiť svojho konského partnera dopredu, a tak zariskoval, vytiahol beluša smerom k tribúnam a našiel voľný priestor na útok. V posledných dvoch stovkách metrov predviedol raketové zrýchlenie a lídra „zhltol“ asi 40 metrov pred cieľom. Pen Bal Crag napokon prišiel aj o striebro, o ktoré ho pripravil stajňový kolega a obhajca vlaňajšieho prvenstva Culdaff (3,6:1), ktorému pomohlo to, že sa zavesil na neskoršieho víťaza. Tentoraz sa tak teória o nevyhnutnosti dobrého štartu až tak nepotvrdila, spočiatku vedúce kone s výnimkou rakúskeho hnedáka skončili v poli porazených a presadili sa koncovkári. Či sa podobný scenár zopakuje aj v samotnej vrcholnej Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, uvidíme už o týždeň na mítingu Turf-gala.

Beluš Sign of the Zodiac sa naplno presadil po takmer dvoch rokoch, ale za päť sezón, čo beháva v Česku a na Slovensku už dosiahol niekoľko pekných úspechov. Jednotkových víťazstiev nebolo veľa, okrem tohtoročnej Prípravnej ceny vyhral pred tromi rokmi jednotkový šprint konaný počas českého derby mítingu. Počas vlaňajšej sezóny striedal dobré výsledky s horšími. V bratislavskej Jarnej míli vybojoval blízke striebro, ale vo významnej Cene MPRVSR aj podobne nabitej Bratislavskej míli si pripísal dvojciferné dobehy. Najlepší výkon podal tento reprezentant stajne Ray Racing v najlepšie dotovanom dostihu pre staršie rovinové kone v Prahe, EJC Million na 1400 metrov, kde obhájil cenný bronz z roka 2015.

Daniel Mentel, Denník.sk

DISKUSIA

Reklama