sme aj na sieti
MenuSt. Leger odvetou za derby i reparátom pre Zorianu (analýza)

Prvé vystúpenie derby víťazky Zoriany po zisku modrej stuhy nedopadlo pred dvomi týždňami najslávnejšie. Svojhlavá belka štrajkovala pred štartovacími boxami natoľko, až do klasických Oaks neodštartovala. O reparát sa pokúsi v najdlhšej klasike, Slovenskom St. Leger, ktorý bude zároveň odvetou za derby, lebo na štarte sa stretáva prvých šesť koní, ktoré dopĺňa nemenej zaujímavá trojica.
St. Leger odvetou za derby i reparátom pre Zorianu (analýza)
Slovenský St. Leger môžeme chápať ako dokonalú odvetu za derby, lebo sa v ňom stretne prvých šesť koní. V júli zvíťazila Zoriana, ktorá na tomto obrázku zatienila druhého Gastona aj tretieho Aeneasa. Zorianiným hlavným súperom však bude jej vlastná psychika. Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Na zaváhanie Zoriany striehne osem žrebcov

Porovnávať Oaks so Slovenským St. Leger (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 2800 metrov, 19 000 €) je takmer nemožné. Oaks je dostih na dva kilometre určený výhradne kobylám, St. Leger je so svojimi 2800 metrami najdlhším klasickým dostihom a vyvrcholením takzvanej klasickej Trojkoruny pozostávajúcej okrem St. Leger z Veľkej jarnej ceny a derby. Ak však máme vybrať toho, kto si zaslúži byť spomenutý v analýze najdlhšej klasiky ako prvý, nemôže byť reč o nikom inom ako o derby víťazke Zoriane (Budovič). Belka sa s dostihovým ruchom zoznámila pred rokom na domácej dráhe a už z jej debutu bolo zrejmé, že nepôjde o len tak hociakú kobylu. Po suverénnom výkone zdemolovala svojich súperov o desať a viac dĺžok, pričom na takto vzdialenom druhom mieste skončila Hayluck, neskoršia víťazka Karpatskej ceny, najdôležitejšieho testu dvojročných koní na Slovensku. Trénerka Zuzana Kubovičová potom belku poslala do Ceny zimnej kráľovnej a hoci džokej Štefan Budovič absolvoval polovicu dostihu bez strmeňov ako jazdec z divokého západu, aj tak poľahky vyhrala. Tento rok sa pre reprezentantku PD Senica nezačal najlepšie, kvôli zlomeninám bodcových kostí v oboch predných nohách nútene vynechala prvých šesť týždňov a bez prípravného dostihu nastúpila rovno do klasickej Jarnej ceny kobýl. V nej dlho odolávala, napokon v cieli zaostala iba o krk za víťaznou Astorkou. O čosi väčší rozdiel delil Zorianu od víťaznej Mooreen v Cene Arvy na mítingu Turf-gala. A potom už prišiel triumf v derby, na ktorý sa teraz bude snažiť Zoriana nadviazať, keď už do Oaks kvôli svojej tvrdohlavosti nenastúpila.

Striebro za Zorianou si v derby vybojoval Gaston (Šafář). Reprezentant bielo-červenej kombinácie stajne MPL Racing si premiérový a doteraz jediný triumf pripísal začiatkom aktuálnej sezóny v trojkovom dostihu na 1800 metrov, ktorý slúžil ako príprava pre niekoľkých žrebcov, ktorí vynechali tradičný trial pred Veľkou jarnou cenou. V samotnej klasike nebol veľmi vidieť a napokon získal poslednú dotáciu za piate miesto. V Starohájskom kritériu sa podobne ako Connor a Unique Pilot posunul dopredu až v záverečných stovkách metrov a hoci stály jazdec džokej Jiří Palík ho nechal cválať bez nejakého prehnaného vypätia, Gaston získal cenný bronz. V Slovenskom derby sa Gaston dlho držal v strede poľa a zaútočil až v cieľovej rovine. Hoci víťaznú Zorianu neohrozil, zvyšok súperov porazil bez problémov. Aj preto nastupoval do augustovej Ceny turfu ako druhý favorit (za nedávnym víťazom Kincsem díj Oriental Sky), v tesnom dobehu naňho však zostala „len“ bronzová priečka za George Booleom. Keďže víťaz Veľkej jarnej ceny nosil o kilo a pol viac a teraz budú hmotnosti vyrovnané, Gaston si asi zopakuje bronz, hoci rýchlejšie tempo bude hrať do jeho karát.

O zopakovanie bronzu zo Slovenského derby sa bude snažiť sporadicky štartujúci Aeneas (Chaloupka). Potomok svetového plemenníka číslo jeden Galilea, za ktorým stojí stajňa Statek Blata Český ráj a tréner Josef Váňa, debutoval až ako trojročný bronzom v trojke na predĺženú míľu v Lysej nad Labem počas mítingu, ktorý sponzoroval jeho majiteľ a tak pritiahol neobyčajne silnú zostavu. Po štvrtom mieste v dvojkilometrovej dvojke v Karlových Varoch sa v polovici mája predstavil v Prahe na derby dištancii a hoci docválal druhý, bolo to dlhých 15 dĺžok od víťaza. Do širšieho okruhu favoritov pred českou modrou stuhou sa malý Galileo dostal po treťom mieste vo Velkej červnovej cene. Vo vrchole českých rovinových dostihov napriek triumfu outsiderov potvrdil, že bude patriť do hornej polovice štartového poľa, keď docválal šiesty. V Slovenskom derby sa podobne ako Gaston dlho držal v druhej polovici poľa, ale v cieľovej rovine zrýchlil natoľko, aby sa prepracoval až na tretie miesto. Po takmer dvojmesačnej pauze je Aeneasova aktuálna forma otázna, ale účasť v prvej polovici je reálna.

Tréner a zároveň džokej Jaroslav Línek posiela na štart aj druhého beluša Oroblanco (Línek), ktorý vstupuje do ringu so „zemiakovou“ medailou zo Slovenského derby. Reprezentant fialovo-červeno-čiernej kombinácie stajne Patrik (a britskej kráľovnej) sa vlani odmlčal už po piatom mieste vo Veľkej cene BBAG pre dvojročné kone, ktoré prešli dražobným ringom aukčnej spoločnosti BBAG. Do aktuálnej sezóny vstúpil nezvyčajne neskoro až v polovici mája istým triumfom z voleja v dvojke na dva kilometre s Winterbergom v poli porazených. Pod neskorší štart sezóny sa podpísal štrajk pred boxami Ceny trojročných žrebcov. Zdá sa však, že problém so štartmi už v tréningu odstránili, a tak relativizujúcim faktorom, ktorý by mohol odradiť stávkarov, je fakt, že Oroblanco bol vo svojich následných štartoch veľmi aktívny a na svoju iniciatívu doplatil lepším umiestnením tak v Starohájskom kritériu, ako aj v derby, hoci tam vydržal dlhšie. Čo však Jaroslavovi Línkovi určite nepridalo na dobrom spaní, je prípravný štart spred dvoch týždňov v dvojkovom handicape na dva kilometre proti starším. kde síce nosil tretiu najvyššiu hmotnosť, napokon však docválal na ôsmom mieste. Teraz bude stáť pred ťažkou úlohou obhájiť štvrté miesto z derby.

S oveľa väčšími šancami na triumf vstupuje do licitácie klasický víťaz George Boole (Šara). Reprezentant stajne AGA-Vlachovice sa na Valašsko k trénerovi Františkovi Holčákovi sťahoval po februárovej dražbe v anglickom Newmarkete, kde ho stajňa Johna Murphyho predala za 60 000 guineas, čo je približne 70 000 €. George Boole, ktorý svojím menom pripomína významného anglického matematika a priekopníka logiky, sa prvýkrát predstavil na dostihovej dráhe vlani v júni - v Leopardstowne skončil šiesty, avšak najlepšie výsledky dosiahol na umelom povrchu, takzvanom polytracku, v Dundalku. Od polovice novembra do konca januára absolvoval tento tmavý hnedák štyri štarty v handicapoch a vyťažil z nich jedno víťazstvo a tri druhé miesta. Svoj prvý štart v strednej Európe absolvoval hneď na scéne klasickej Veľkej jarnej ceny, ktorú prekvapivo ale iste vyhral. Po tomto triumfe pokračoval v tradičnej bratislavskej ceste smerom k derby. Na medzinárodnom mítingu Turf-gala mierne sklamal svojich priaznivcov, keď v Starohájskom kritériu skončil tesne za stupňami víťazov. O miesto lepšie, čiže s bronzom, docválal v Českom derby, naopak v slovenskej modrej stuhe bral poslednú piatu dotáciu, to však už bolo takmer 12 dĺžok od víťaznej Zoriany. Zdá sa, že George Boolovi svedčia skôr trate okolo dvoch kilometrov, hoci pri priaznivom tempe vie dobre zabehnúť aj dlhšie dostihy, o čom dokázal svojím tesným triumfom v Cene turfu spred mesiaca, kde porazil aj Gastona nesúceho o kilo a pol menej. Tmavému hnedákovi však pomohlo veľmi pomalé tempo z úvodnej polovice dostihu, a takmer trojkilometrová porcia už naňho pravdepodobne bude príliš.

Už bez dotácie skončil v Slovenskom derby Mukab (Šmida). Reprezentant stajne Autoopravovňa Strnisko sa k derby prepracúval takmer od podlahy, hoci po aprílovom šiestom mieste v štvrtej kategórií zamieril do jednotkovej Cene trojročných žrebcov, kde síce docválal siedmy, ale nebolo to až tak ďaleko od víťaza. Po tomto neúspechu ho tréner Marián Daniš poslal najprv do piatej kategórie (druhý) a dvakrát o poschodie vyššie (štvrtý a druhý). O to prekvapivejší bol jeho júlový výsledok, na ktorý pred mesiacom nadviazal premiérovým zadržaným víťazstvom v štvorke na 2400 metrov. Hoci Mukab už nemá prívlastok maiden, teraz bude mať čo robiť, aby sa dostal do hornej polovice poľa.

S vizitkou trojnásobného víťaza z nižších kategórií nastúpi na štart Winterberg (Laube). Druhý člen bielo-červenej squaddry stajne MPL Racing by teoreticky mohol Gastonovi robiť vodiča, svojimi výkonmi si však pýta pozornosť. O tom, akú taktiku zvolil pre svojich zverencov Jaroslav Hanáček, sa dozvieme až na dráhe. Ryšiak sa vlani len zoznámil s dostihovým ruchom predposledným miestom v dvojke na 1400 metrov na konci augusta. V aktuálnej sezóne začal pekne od podlahy, koncom apríla z voleja vyhral dvojkilometrovú štvorku. Počas mítingu okolo Veľkej jarnej ceny sa podobne ako Oroblanco predstavil v dvojkilometrovej druhej kategórií, ale vzdialeným siedmym miestom od práve spomenutého víťaza veľa vody nenamútil. Po neúspechu proti rovesníkom ho tréner poslal do štvorkového handicapu na derby dištancii počas mítingu Turf-gala a s nárastom metrov Winterberg rozkvitol pri suverénnom päťdĺžkovom víťazstve. Koncom júna potvrdil svoju suverenitu v dvojkovom derby-triale, ktorý ľahko vyhral. Vytrvalec Winterberg však následne sklamal až jedenástym miestom v Slovenskom derby a v St. Leger bude mať možnosť dokázať, že išlo o jednorázový výpadok.

S nedávnym cenným skalpom, výborným pôvodom a rastúcou krivkou výkonnosti nastúpi na štart Passepartout (Janáček). Druhý potomok hviezdneho Galilea na štarte reprezentuje českú stajňu Marcelewo a svoj kariérny účet si otvoril v polovici mája v strednotratiarskej trojke pre rovesníkov. Hoci bol favorizovaný, docválal šiesty proti neznámym menám. Ďalšie dva štarty však vyhral, najprv trojku na dva kilometre a v polovici júna karlovarskú míľu otvorenú aj starším koňom. V polovici júla ho tréner Greg Wroblewski poslal do francúzskeho Vichy do Listed na derby dištancii 2400 metrov a v dostihu, kde takmer polovicu štartujúcich obstarali české kone, docválal piaty, len dva krky od druhého z Českého derby Felixa. O tom, že nešlo o náhodný výsledok, svedčí aj dva týždne staré víťazstvo z mosteckej Velké letní ceny na dva kilometre, kde okrem slovenských Portorikosa a Sulmana porazila aj českého derby víťaza Josepha. V sedle Passepartouta bude niekoľkonásobný jazdecký šampión v Čechách, na Slovensku aj Španielsku Václav Janáček a to ešte pridáva na popularite tohto tmavého hnedáka.

Ambicióznu stajňu prezidenta českého Jockey Clubu Jiřího Charváta bude reprezentovať Fighting Lips (Pavlíček). Hnedák, ktorý na úvod aktuálnej sezóny vyhral vytrvaleckú štvorku sa dobre uviedol aj v karlovarskej dvojke na dva kilometre, kde porazil Aeneasa o dve dĺžky. Ten mu porážku vrátil v hlavnom triale na České derby Velkej červnovej cene (Fighting Lips štvrtý), v samotnom vrchole dostihovej sezóny u našich západných susedov však zverenec Pavla Tůmu vyhorel a skončil predposledný pätnásty. Ani ostatný štart v dvojkilometrovej druhej kategórii v Karlových Varoch neskončil najslávnejšie, s minimálnou nesenou hmotnosťou docválal štvrtý.

Náš tip: Zoriana - Passepartout - Gaston

Daniel Mentel, Denník.sk

DISKUSIA

Reklama