sme aj na sieti
MenuStane sa Connor ďalším domácim derby víťazom? (analýza)

Tohtoročné derby bude svojím spôsobom zvláštne. Prvýkrát v dvadsaťpäťročnej histórií sa v ňom predstavia výhradne domáce a české kone. Po rokoch, keď v Bratislave pravidelne štartovali kone z Nemecka, Maďarska, Švajčiarska, Rakúska, či Poľska, to prinesie Slovenskému derby nový rozmer. Do boxov sa postaví trinásť žrebcov a jedna kobyla, pričom rovných desať plnokrvníkov bude reprezentovať domáce stajne.
Stane sa Connor ďalším domácim derby víťazom? (analýza)
Domácim favoritom 25. ročníka Slovenského derby bude víťaz Starohájskeho kritéria Connor. Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

George Boole so šancou na Trojkorunu

Po dvanástich mesiacoch sa v nedeľu odbehne v bratislavskom Starom háji ďalší ročník Slovenského derby (Graded 3, 3-ročné plnokrvné kobyly a žrebce, 2400 metrov, 64 000 €), tentoraz jubilejný dvadsiaty piaty. Budú v ňom chýbať víťazi modrých stúh z okolitých krajín, derby je však každý rok jedinečné a pravidelne ponúka silný príbeh. Medzi fanúšikmi prevládajú diskusie, či zvíťazí miestna hviezda Connor, ktorý tento rok nebol horší než druhý, víťaz Veľkej jarnej ceny George Boole alebo niekto úplne iný. A hoci sa hovorí, že derby nevyhráva najlepší ale najšťastnejší kôň, o šanciach v samotnom vrchole sezóny veľa napovedalo dvojkilometrové Starohájske kritérium. Dostih, ktorý sa pravidelne beháva začiatkom júna počas mítingu Turf-gala, je najvýznamnejším domácim derby-trialom. Tento rok sa v derby predstaví prvých šesť koní, pričom o poradí na stupňoch takzvanej tabule (prvá pätica v cieli) rozhodol tiahly finiš v posledných stovkách metrov. Najlepší záver predviedol Connor (Srnec), ktorý sa v cieľovej rovine napriahol k útoku a bez väčších problémov vyhral pred neskoro finišujúcim Unique Pilotom, Gastonom a klasickým víťazom George Boolom. Reprezentant stajne KT OBAL, ktorý stál na dražbe vo francúzskom Deauville 18 000 €, si svojimi doterajšími výsledkami vyslúžil pozíciu spolufavorita. Flegmatický tmavý hnedák vyhral hneď na úvod sezóny dvojkový Memoriál Josefa Břečku, v Cene trojročných žrebcov nestačil po tuhom boji len na Irwin Forga (Unique Pilot štvrtý), aby v samotnej jarnej klasike tohto súpera porazil, ale musel sa skloniť pred ďalším zverencom Františka Holčáka George Boolom. Connor bude mať v sedle skúseného džokeja Martina Srnca, ktorý už dvakrát Slovenské derby vyhral - zhodne so zverencami Zuzany Kubovičovej Tempeltänzerom a Teddy Readym - a oprávnene bude favoritom.

Najväčším Connorovým súperom by papierovo mal byť George Boole (Šara), ktorý podobne ako domáci favorit, nie je typickým vytrvalcom, na komornej bratislavskej dráhe to však nemusí nutne znamenať, že nemá šancu na víťazstvo. Tmavý hnedák stajne AGA-Vlachovice iste vyhral Veľkú jarnú cenu, čiže má ako jediný šancu na takzvanú Trojkorunu pozostávajúcu z troch klasických dostihov otvorených aj žrebcom. V Starohájskom kritériu vbiehal do cieľovej roviny na prvom mieste, napokon skončil štvrtý. Ako jeden z dvojice na štarte Slovenského derby sa zúčastnil aj českej modrej stuhy pred tromi týždňami a hoci podľa kurzu patril do stredu poľa, v prekvapivom dobehu predviedol výborný finiš, na prvých dvoch nemal nárok, zvyšných súperov však porazil o tri a viac dĺžok. George Boole sa na Valašsko sťahoval v zime zo stajne Johna Murphyho a hoci prvýkrát okúsil dostihový ruch už v júnovom Leopardstowne (šiesty), najlepšie výsledky dosiahol na polytracku v Dundalku. Od polovice novembra do konca januára absolvoval štyri štarty v handicapoch a vyťažil z nich jedno víťazstvo a tri druhé miesta. Po troch dostihoch na českých a slovenských dráhach nebudeme prekvapení, ak sa zverencovi Františka Holčáka podarí zlepšiť bronz z Prahy.

Tréner Jaroslav Hanáček posiela na štart trojicu svojich zverencov a minimálne dvaja patria k adeptom na zisk nižších dotácií. S jazdeckou hviezdou derby sa predstaví strieborný zo Starohájskeho kritéria Unique Pilot (Bojko). Reprezentant stajne Koruna sa s pribúdajúcimi metrami a každým ďalším dostihom zlepšuje a v derby bude pravdepodobne najšancovejším z Hanáčkových koní. Hoci ak by ste sa trénera opýtali, ktorý žrebec z trojice jeho zverencov na štarte je najlepší, s úsmevom odpovie, že jeden z nich určite. Unique Pilot absolvoval ako dvojročný dva štarty v Budapešti, debutoval v míľovej „štvorke“ medzi nezvíťazivšími štvrtým miestom. V polovici novembra ho v podobne proponovanom dostihu porazil len jeden súper. Do svojej najdôležitejšej sezóny vstúpil štvrtým miestom z Ceny trojročných žrebcov a naznačil, že prezimoval dobre. Iba siedme miesto z Veľkej jarnej ceny takmer desať dĺžok za víťazným George Boolom nebolo ničím, čo by pred Starohájskym kritériom upozornilo stávkarov, že ide o šancového koňa. O to príjemnejšie prekvapenie pripravil, keď napriek nedobrému priebehu dokázal finišovať druhý. Prítomnosť bratislavského rodáka Jozefa Bojka, ktorý v Nemecku vyhral už viac než tisíc dostihov, robí z Unique Pilota jedného z favoritov, a to aj napriek tomu, že doteraz nevyhral ani jeden dostih.

Aspoň trojkovým triumfom sa môže pochváliť Gaston (Palík) reprezentujúci bielo-červenú kombináciu stajne MPL Racing. Pred tromi mesiacmi sa naplno presadil v dostihu na 1800 metrov, ktorý slúžil ako príprava pre niekoľkých žrebcov, ktorí vynechali tradičný trial pred Veľkou jarnou cenou. V samotnej klasike nebol veľmi vidieť a napokon získal poslednú dotáciu za piate miesto. V Starohájskom kritériu sa podobne ako Connor a Unique Pilot posunul dopredu až v záverečných stovkách metrov a hoci stály jazdec džokej Jiří Palík ho nechal cválať bez nejakého prehnaného vypätia, Gaston získal cenný bronz. V Slovenskom derby bude útočiť minimálne na rovnakú medailu a neprekvapí, keď získa ešte o niečo viac. Rozhodne ide o najlepšieho reprezentanta stajne MPL Racing, ktorá do dostihu posiela ešte ďalšie dva kone.

Druhým členom bielo-červenej squaddry a zároveň posledným zverencom Jaroslava Hanáčka bude Winterberg (Šafář). Ryšiak sa vlani len zoznámil s dostihovým ruchom predposledným miestom v dvojke na 1400 metrov na konci augusta. V aktuálnej sezóne začal pekne od podlahy, koncom apríla z voleja vyhral dvojkilometrovú štvorku. Počas mítingu okolo Veľkej jarnej ceny sa podobne ako niekoľko ďalších nedeľných súperov predstavil v dvojkilometrovej druhej kategórií, ale vzdialeným siedmym miestom veľa vody nenamútil. Tento dostih vyhral Oroblanco a o takmer sedem dĺžok ho porazil aj stajňový kolega Fort Ryan. Po neúspechu proti rovesníkom ho tréner poslal do štvorkového handicapu na derby dištancii počas mítingu Turf-gala a s nárastom metrov Winterberg rozkvitol pri suverénnom päťdĺžkovom víťazstve. Pred tromi týždňami potvrdil svoju suverenitu v dvojkovom derby-triale, ktorý ľahko vyhral (Simsalabim 13 dĺžok za ním). Winterberg je určite jedným z nespochybniteľných vytrvalcov v poli Slovenského derby, či jeho trieda bude stačiť na esá doterajšej sezóny, je však otázne.

Tretím koňom Miroslava Pisklu na štarte Slovenského derby 2017 je zverenec Jaroslava Brečku Fort Ryan (Abík). Syn Ryana a Fortalezy, ktorí obaja reprezentovali MPL Racing, zatiaľ ničím nepresvedčil, že by mal patriť na štart najvýznamnejšieho dostihu sezóny. Stále nezvíťazivší hnedák sa prezentuje ako kôň na úrovni tretej kategórie. Najlepší výsledok dosiahol počas mítingu Turf-gala proti domácim odchovancom v trojke na 1700 metrov, kde získal striebornú medailu, ale neporatil nijaké veľké mená. V generálke na derby sa pred tromi týždňami predstavil v štvorke na dva kilometre a šiestym miestom veru nepresvedčil (druhý Mukab ho porazil o deväť dĺžok pri výhode dvoch kilogramov, Taran skončil ešte horšie). Aj keď o prekvapenia v derby nikdy nie je núdza, Fort Ryan sa zameria len na zisk chovateľskej prémie.

Tie sú v derby vypísané dve a obe môžu byť odovzdané, keďže druhým koňom domáceho chovu na štarte bude Gentleman Jack (Ferhanov). Beluš stajne 7 Horse sa v aktuálnej sezóne pohybuje výhradne medzi smotánkou a hoci je doteraz nulový, metre naviac mu prospejú a asi skončí pred Fort Ryanom. Zverenec Jaroslava Línka sa ako dvojročný ozdobil triumfom medzi domácimi rovesníkmi, odvtedy však získal iba štvrté miesto v bývalej Odvetnej cene. Po zime bol najprv deviaty v Cene trojročných žrebcov, ôsmy v samotnej jarnej klasike a naposledy šiesty v Starohájskom kritériu. Hoci predvádza stály progres, na niečo viac ako chovateľskú prémiu to nevidíme.

Tréner a zároveň džokej Jaroslav Línek posiela na štart aj druhého beluša Oroblanco (Línek), ktorý vstupuje do ringu s lepšími šancami a nebude to len tým, že v spomínanom Starohájskom kritériu skončil o miesto lepšie, na konci tabule. Reprezentant fialovo-červeno-čiernej kombinácie stajne Patrik (a britskej kráľovnej) sa vlani odmlčal už po piatom mieste vo Veľkej cene BBAG pre dvojročné kone, ktoré prešli dražobným ringom aukčnej spoločnosti BBAG. Do aktuálnej sezóny vstúpil nezvyčajne neskoro až v polovici mája istým triumfom z voleja v dvojke na dva kilometre s niekoľkými účastníkmi derby v poli porazených. Pod neskorší štart sezóny sa podpísal štrajk pred boxami Ceny trojročných žrebcov. Zdá sa však, že problém so štartmi už v tréningu odstránili, a tak relativizujúcim faktorom, ktorý by mohol odradiť stávkarov, je fakt, že Oroblanco bol v Starohájskom kritériu veľmi aktívny a na svoju iniciatívu doplatil lepším umiestnením. V ešte o 400 metrov dlhšom derby tak bude potrebné zmeniť taktiku.

K šancovým koňom aj vďaka hmotnostnej výhode jeden a pol kilogramu patrí senická Zoriana (Budovič). Tretí kôň bielej farby na štarte vstúpil do klasickej sezóny s čistým štítom. Zverenkyňa Zuzany Kubovičovej sa po víťaznom debute na domácej dráhe predstavila v Cene zimnej kráľovnej a hoci džokej Štefan Budovič absolvoval polovicu dostihu bez strmeňov ako jazdec z divokého západu, aj tak poľahky vyhrala. Tento rok si otvorila účet rovno v klasickej Jarnej cene kobýl a hoci dlho odolávala a v cieli zaostala iba o krk, klasický triumf jej tesne unikol. O čosi väčší rozdiel delil Zorianu od víťaznej Mooreen v Cene Arvy na mítingu Turf-gala. O ambíciach realizačného tímu však svedčí fakt, že dali prednosť derby pred dámskou Cenou Pat's Music.

O zopakovanie vlaňajšieho triumfu Timekeepera sa pokúsi ďalší potomok svetového plemenníka číslo jeden Galilea Aeneas (Chaloupka), za ktorým stojí stajňa Statek Blata Český ráj a tréner Josef Váňa. Aeneas debutoval tretím miestom v trojke na predĺženú míľu v Lysej nad Labem počas mítingu, ktorý sponzoroval jeho majiteľ a tak pritiahol neobyčajne silnú zostavu. Po štvrtom mieste v dvojkilometrovej dvojke v Karlových Varoch sa v polovici mája predstavil v Prahe na derby dištancii a hoci docválal druhý, bolo to dlhých 15 dĺžok od víťaza. Do širšieho okruhu favoritov pred českou modrou stuhou sa malý Galileo dostal po treťom mieste vo Velkej červnovej cene. Vo vrchole českých rovinových dostihov napriek triumfu outsiderov potvrdil, že bude patriť do hornej polovice štartového poľa, keď docválal šiesty. Ak by Aeneas zopakoval Timekeeperov triumf, boli by sme prekvapení, dotácia však reálna je.

Jedným z naskúsenejších koní na štarte bude Landaron (Mach), ktorý sa vďaka prehratému žrebu nedostal na štart Českého derby. Kapacita boxov je totiž obmedzená (pražská dráha dokonca dokáže pojať až šestnásť koní na rozdiel od štrnástich v Bratislave) a záujemcov bolo tento rok viac. Siedmy z prípravnej Velkej červnovej ceny tak nemohol potvrdiť tento výsledok. Mrzí to o to viac, že v prvom derby-triale, mosteckom Memoriáli dr. Frankenbergera nestačil len na dva kone, pričom prehral s neskorším derby-víťazom Josephom a porazil v modrej stuhe piateho Silver Balla. Reprezentant stajne Rabbit Trhový Štěpánov vstúpil do aktuálnej sezóny vzdialeným šiestym miestom v prikrátkom Memoriáli profesora Václava Michala na 1400 metrov. Landaron sa nepredstaví v bratislavskom Starom háji po prvýkrát. Takmer na deň presne pred rokom získal ako najväčší outsider štvrté miesto v juniorskej Cene Muscatita.

Zvyšná trojica koní sa nevyhne úlohe outsiderov. Simsalabim (Muscutt) zo stajne Victory Farm futbalového manažéra Viktora Blažeka určite nenapodobní svojho takmer menovca Zimzalabima, víťaza inauguračného ročníka Slovenského derby z roku 1993. Naposledy veľmi vzdialene posledný z dvojkového derby-trialu sa predtým nechytal ani na trojkovej scéne (štvrtý v handicape na 1800 metrov) a už vôbec nie medzi rovesníkmi na dvojkilometrovej trati (ôsmy z desiatich).

To bližšie k víťazstvu mal Mukab (Šmida) zo stajne Autoopravovňa Strnisko, ktorému naposledy v dvojkilometrovej štvorke chýbal len krk (Fort Ryan šiesty, Taran ôsmy). V handicape rovnakej kategórie sa nechytal na Winterberga, a tak najlepší výkon predviedol v Cene trojročných žrebcov, kde síce docválal siedmy, ale nebolo to až tak ďaleko od Connora či Unique Pilota. Doteraz úplne nulový je reprezentant českej pobočky stajne Lokotrans Slovakia Taran (Koplík), ktorý sa už stretol aj s elitou (posledný v Memoriáli dr. Frankenbergera, predposledný vo Velkej červnovej cene), naposledy však vyhorel aj v štvrtej kategórií, kam podľa nás aj patrí.

Náš tip: George Boole - Unique Pilot - Connor

Daniel Mentel, Denník.sk

DISKUSIA

Reklama