sme aj na sieti
MenuTermíny dostihovej sezóny 2017 sú známe

Dostihy na Slovensku zažívajú od skončenia minuloročnej sezóny turbulentné časy. V novembri bol odvolaný dlhoročný riaditeľ Závodiska Bratislava Marián Šurda a skončila sa tak jedna, viac ako 27 rokov dlhá, éra. Dočasne bol na pozíciu riaditeľa vymenovaný vedúci dostihovej prevádzky Ján Valtýni, ktorého po mesiaci vystriedal Ľuboš Chmelár. Rešpektovaný manažér z prostredia poľnohospodárstva a potravinárstva so svojím tímom pripravili termínovú sezónu na rok 2017, ktorá síce rovnako ako vlani obsahuje dvadsať položiek, v štruktúre sezóny však nastali podstatné zmeny.
Termíny dostihovej sezóny 2017 sú známe
Ilustračné foto. Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Posuny najmä v klasickom programe

Najväčšie posuny sa udiali s klasickými dostihmi. Tento rok sa premiérovo odbehnú obe jarné klasiky v ten istý deň, 14. mája. Polovica mája bola tradične vyhradená pre Jarnú cenu kobýl, kým prvá časť takzvanej Trojkoruny, Veľká jarná cena, bývala na programe týždeň po JCK. Tentoraz sa Slovensko minimálne týmto modelom priblíži Anglicku, kde sa obe jarné klasiky behávajú v prvý májový víkend na dráhe v Newmarkete. Posun obdoby 2000 Guineas o týždeň dopredu však znamená, že už ani teoreticky neexistuje šanca na česko-slovenské double, aké sa vlani podarilo českému Lagarovi.

Aj v jesennom klasickom programe nastali zmeny. Kobylám vyhradené Oaks je na programe ešte pred koncom prázdnin 27. augusta, v termíne, ktorý ešte do minulého roka patril predskúške na túto klasiku, Cene Whisky. Tento dostih sa presúva na koniec septembra. Najdlhší klasický dostih St. Leger sa posúva o dva týždne dopredu na 10. septembra. Jedine Slovenské derby zostáva pevne ukotvené v polovici júla, tento rok je na programe 16. júla. Rovnako sa nehýbalo s prvou júnovou nedeľou, ktorá je tradičným termínom medzinárodného mítingu Turf-gala (4. júna). Zo včera zverejnených propozícií na klasické dostihy vyplýva, že dotácie klasických dostihov zostávajú na vlaňajšej úrovni, najbohatšie dotovaným dostihom tak zostáva Slovenské derby s dotáciou 64 000 €.

Rovnaký počet mítingov ako vlani

Slovenská dostihová sezóna 2017 sa začne v nedeľu 9. apríla prekážkovou Jarnou cenou Petržalky a skončí 29. októbra Veľkou októbrovou cenou. Na pláne je 20 mítingov, čo je rovnaký počet ako vlani, z toho 16 v bratislavskom Starom háji, dva letné mítingy bude hostiť závodisko pri Národnom žrebčíne v Topoľčiankach, po jednom mítingu zorganizujú v Šuranoch a Senici. Z dostihovej mapy nateraz vypadol moderný jazdecký areál v Šamoríne - Čilistove, ktorý ako jediný na Slovensku ponúka umelý povrch a špičkové zázemie.

Zmeny v štruktúre sezóny sa prejavili aj na iných tradičných dostihoch. Trialy na Turf-gala, šprintérska Prípravná cena a pravdepodobne aj vytrvalecká Veľká májová cena a Jarná míľa sa odbehne len dva týždne pred medzinárodným mítingom. Porovnávacia Cena turfu možno získa na význame, lebo už nebude konkurovať žiadnemu podobnému dostihu v okolitých štátoch, keď je na programe v polovici augusta. Znamená to, že bratislavská dráha ožije jednotkovými dostihmi dvakrát počas letných prázdnin. Míting koncom septembra získal prirodzený vrchol v podobe zastrešujúceho testu pre dvojročné kone, Karpatskej ceny, ktorú doplní šprintérska Tatranská cena a kobylám vyhradená Cena Whisky. Aprílový a októbrový program zostal nedotknutý. Ďalšie zmeny budú viditeľné až po zverejnení podrobných propozícií. To už by sme mohli poznať kandidátov na post riaditeľa Závodiska Bratislava, štátneho podniku v pôsobnosti Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktoré koncom januára vypísalo výberové konanie. Posledné prihlášky bude akceptovať 24. februára a predpokladáme, že nový riaditeľ bude vymenovaný ešte pred začiatkom sezóny.

Daniel Mentel, Denník.sk

DISKUSIA

Reklama