sme aj na sieti
MenuTurf-gala znovu poznačil dážď

Vlani sa po Cene Arvy, prvom z pätice veľkých medzinárodných dostihov festivalu Turf-gala, spustila prietrž mračien a program musel byť na hodinu prerušený. Ďalšie dostihy sa potom odbehli na hlbokej mokrej dráhe. Aj tohtoročnú edíciu poznačil dážď a hoci organizátori nemuseli pristúpiť k prerušeniu, väčšina dostihov sa odbehla po daždi a dráha sa ku koncu dostihového dňa podobala skôr na oranisko, než na zelený trávnik.
Turf-gala znovu poznačil dážď
Tu už má Intisari vo Veľkej cene Slovenska navrch. V silnom daždi na rozbahnenej dráhe vyhral reprezentant stajne Monte Negro pred dotierajúcim domácim Oriental Sky zo stajne Patrik. Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Intisari bodoval do tretice aj napriek bodyčeku

Pohľad na zablatených a mokrých jazdcov v cieli Veľkej ceny Slovenska (Graded 3, 4-ročné a staršie kone, 2400 metrov, 30 000 €) ukázal, že počasie vie občas pripraviť takmer neľudské podmienky. Minimálne jeden jazdec však napriek zime a vode vyzeral spokojne. Džokej Zdeno Šmida si pred pár okamihmi pripísal ďalší zo svojich početných úspechov. Najdôležitejší slovenský dostih pre starších vytrvalcov vyhral po jedenástich rokoch len druhýkrát. V súboji na ostrie noža v ňom porazil odvekého rivala, no zároveň kamaráta Jaroslava Línka. Dostihy však behajú kone a víťazný Intisari (1,8:1) na dráhe predviedol, že má veľmi bojovné srdce.

Kvôli rozmáčanej mäkkej dráhe zvolili jazdci pozície ďalej od bariéry. Na prekvapenie mnohých sa do čela takmer hneď po štarte posunul úradujúci slovenský derby víťaz Timekeeper (10,6:1), za ktorého sa zavesil tempár Sulman (22,3:1) nasledovaný Koňom roka Medicim (4,9:1). Víťaza prípravnej Veľkej májovej ceny Intisariho ukryl džokej Šmida na štvrté piate miesto na dohľad od vedúcej trojice a v predných koňoch sme ešte videli aj navrátilca po zranení Oriental Sky (10,2:1). Timekeeper si po polovici dostihu vypracoval niekoľkodĺžkový náskok a hoci na protiľahlej rovine ho Sulman začal zmenšovať, šance zverenca českej dostihovej legendy Josefa Váňu na unikátne double derby - Veľká cena Slovenska vyzerali stále reálne. Vydržať vodiť na dažďom podmáčanej dráhe od štartu až do cieľa dokážu len výnimočné kone a ako sa ukázalo, Timekeeper svojmu tempu podľahol. Pred vbiehaním do cieľovej roviny už bolo vidno, že je na konci so silami a postupne sa prepadol až na posledné miesto, Asi 500 metrov pred cieľom sa dopredu posunul Sulman a tiež Oriental Sky, ku ktorému sa po bariére pridal aj Intisari. Sprvu sa zdalo, že zverenec Radka Holčáka vyhrá podobne ako pred tromi týždňami, reprezentant stajne Patrik však bol proti. V cieľovej rovine sa k Intisarimu nebezpečne priblížil, dokonca asi 150 metrov pred cieľom došlo aj k menšiemu kontaktu. Intisari na chvíľu vypadol z tempa, čo Oriental Sky využil k prevzatiu vedenia. Moravský valach však zabojoval, v posledných cvalových skokoch dal hlavu dopredu a v cieli ho od domáceho Oriental Sky delil rozdiel krku. Sedem dĺžok vzdialený bronz si statočným výkonom vybojoval Medici.

Pre päťročného valacha Intisariho bola Veľká cena Slovenska iba tretím dostihom odbehnutých v strednej Európe a určite ho stál najviac síl. V prvom štarte po presune z rodného Írska sa na sklonku lanskej sezóny predstavil v ultravytrvaleckej pražskej Cene prezidenta republiky na dve míle a od najbližšieho súpera ho delilo bezmála päť dĺžok. Po zimnej prestávke bol vo Veľkej májovej cene v generálke Veľkej ceny Slovenska podobne suverénny a majiteľ Jiří Posád stojaci za stajňou Monte Negro mohol oslavovať, že sa mu vydaril ďalší nákup z ostrovov. V prípade Intisariho išlo o privátny nákup zo stajne Seana Jonesa a trénera Gera Lyonsa. Valach prešiel viacerými dražbami, z viacerých však bol stiahnutý a teda jedinou referenciou k nákupnej cene môže byť veľmi neaktuálnych 40 000 €, ktoré zaplatil za ročného Intisariho jeho predošlý majiteľ. Cena, za ktorú sa valach sťahoval na Valašsko, je teda neistá, ako pre agentúru SITA povedal tréner Radek Holčák, na to, čo vie, nebol drahý. Intisari totiž v Írsku dosiahol najvyššiu známku 102 libier, ešte pred príchodom do strednej Európy obhájil 100 libier, čo je hranica, ktorú dosajuhe širšia európska špička. Intisari vyhral vo svojej domovine tri dostihy, hoci debutoval až ako trojročný koncom júna 2015. Prvý triumf si pripísal v druhom životnom štarte maiden v Navane, mesiac nato vyhral aj dobre dotovaný handicap na polytracku v Dundalku. Svoju najlepšiu formu vybehol komcom septembra 2015 na rovnakej dráhe, keď síce neobhájil úlohu desatinového favorita, prehral len s lepším súperom, ktorý mal vysoký rating aj na prútených prekážkach. Posledné ostrovné víťazstvo pridal Intisari vlani v máji v dobre dotovanom handicape na 2400 metrov v Leopardstowne. Odvtedy vybehol ešte trikrát, ale bodoval len v handicape v Curragh. V októbri sa potom sťahoval k česko-slovenským hraniciam a zvyšok príbehu sme už vyrozprávali. Najbližšie asi Intisariho uvidíme v bratislavskom Zlatom pohári počas derby mítingu 16. júla, dlhodobejším cieľom ale je pražská EJC Velká cena českého turfu začiatkom septembra a milánsky St. Leger Italiano so štatútom Group 3 koncom októbra.

Šprint s prevahou zverenca Zdena Koplíka pre Ultimate Fight

Stratégiou prevalcovania konkurencie množstvom svojich koní na štarte je vo svete známy tréner írskeho dostihového impéria Ballydoyle Aidan O'Brien. Kone si potom môžu rôzne pomáhať, hoci neraz majú iných majiteľov. Podobný scenár zvolil aj tréner Zdeno Koplík, keď na štart najvýznamnejšieho slovenského šprintu, Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (Graded 3, 3-ročné a staršie kone, 1200 metrov, 29 000 €) poslal rovnú päticu zverencov. Pri tomto množstve sa dalo čakať, že aspoň jeden kôň bude plniť úlohu vodiča pre šancovejších kolegov. Na starohájskom kolotoči to však občas ide ťažko, tentoraz sa to ale podarilo Berouyine (14,1:1) českej stajne Lokotrans, ku ktorej sa pridal favorizovaný Báthory (3,1:1) a český Benidiction (4,8:1). Približne 700 metrov pred cieľom prebral maďarský valach vedenie, ktorý sa držal výhodnej pozície na bariére, z českej dvojice vydržal len miestny debutant Benidiction. Už už sa zdalo, že zverenci trénera Koplíka vyjdú naprázdno, keď sa v cieľovej rovine otvoril priestor pre útočiaceho ryšiaka Ultimate Fight (7,1:1), s ktorým džokej Tomáš Lukášek prekľučkoval okolo viacerých súperov a po tuhom boji s Báthorym zvíťazil o hlavu. Koplíkovci sa napokon tešili aj z bronzu - ten si podobne úderným finišom vybojovala obhajkyňa prvenstva spred roka Efily (14,1:1).

Pre zverenca Zdena Koplíka je víťazstvo v Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR nesporne najväčším úspechom doterajšej kariéry. Vo februári ešte Ultimate Fight behal vo francúzskych farbách (a bol druhý v predajnom dostihu v prímorskom Cagnes-sur-mer), po tomto dostihu ho kúpil Václav Slovák za sympatickú cenu 25 555 €. V marci už s novým realizačným tímom stihol dva štarty vo Fontainebleau a Marseille, v ktorých získal striebro a bronz. Majiteľ potom ryšiaka dodatočne dohlásil do klasickej Velkej jarní ceny, v nej však Ultimate Fight úplne pohorel. O to príjemnejšia zmena nastala v upršanom Starom háji.

Daniel Mentel, Denník.sk

DISKUSIA

Reklama