sme aj na sieti
MenuV jarných klasikách český aj slovenský triumf

Je to príbeh dlhého čakania na veľké víťazstvo, ktoré sa nakoniec zrodilo pri desiatom pokuse o zisk klasického vavrínu. Pre tím okolo trénera Jána Cagáňa sa oňho v Jarnej cene kobýl postarala reprezentantka stajne Lokotrans Slovakia Astorka. Druhá májová nedeľa však v bratislavskom Starom háji ponúkla oveľa viac.
V jarných klasikách český aj slovenský triumf
George Boole ešte v zime behal na írskom polytracku, ale hneď pri prvom štarte v strednej Európe sa dokázal ovenčiť klasickým triumfom. Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Astorka priniesla klasickú radosť do Šurian

Dostihy sú športom emócií, ale niekedy je ich viac ako obvykle. Jarná cena kobýl (Listed, 3-ročné kobyly, 1700 metrov, 23 000 €) bola na emócie mimoriadne bohatá. Hneď od štartu sa z výhodného štartového boxu 1 na čelo posunula Astorka (9,4:1), ktorú najprv stíhala outsiderka Icey Loosey (30,8:1), ale po pár stovkách metrov sa k nej pridala favorizovaná najlepšia dvojročná kobyla minulej sezóny Zoriana (2,8:1). Zverenkyňa Jána Cagáňa obľubuje, keď si môže dostih rozbehnúť podľa seba a džokej Martin Srnec jej to umožnil. Na protiľahlej rovine si pred Zorianou udržiavala asi dĺžkový náskok, ktorý pri vbiehaní do záverečného oblúka ešte navýšila. To už sa dopredu posunuli aj česká Berouyine (12,3:1) a najmä Lightblack (7,4:1) zo stajne Autoopravovňa Strnisko. V cieľovej rovine odpadla česká súperka, naopak chvíľu sa zdalo, že Astorka ešte navýši svoj náskok, ale nakoniec to nemala také jednoduché. Džokej Štefan Budovič v sedle senickej belky napriahol k záverečnému útoku a každým cvalovým skokom sa približovali k vedúcej ryške, pre zverenkyňu Zuzany Kubovičovej však prišiel cieľ priskoro. Astorka si udržala náskok krku pred do nedele neporazenou Zorianou. Bronz si zaslúžene vybojovala Lightblack, v prvej klasike sa tak radovali domáce stajne.

Víťazná Astorka sa z rodného Írska do Šurian sťahovala ako ročná, keď ju za 9 000 € pre stajňu Lokotrans Slovakia vydražil český bloodstock agent Tomáš Janda. Tréner Ján Cagáň vlani ryšku poslal do trojice dostihov štvrtej kategórie, z ktorých kobyla vyťažila len jedno druhé miesto. A hoci koncom júla porazila niekoľko neskôr úspešných koní - za všetkých spomeňme víťazku Karpatskej ceny Hayluck - po sezóne sa na ňu nehľadelo ako na adeptku klasických dostihov. Astorka však počas zimnej prestávky dospela. Už v prvom štarte v úvodnú nedeľu predviedla progres, v štvorke na predĺženej míli získala bronz. O to príjemnejšie prekvapila svoj realizačný tím a fanúšikov, keď si rovnaké umiestnenie zopakovala aj o tri poschodia vyššie v prípravnej Cene trojročných kobýl. Víťazstvo v samotnej jarnej klasike patrí do ríše snov. Hoci Astorka je prvá klasická víťazka z tréningu Jána Cagáňa, nie je prvou lastovičkou. Waajida z rovnakej stajne docválala druhá v Oaks 2010, vtedy ju porazila len suverénna Nemka Tech Exceed.

George Boole zastúpil svojho tréningového kolegu

Prvá časť takzvanej klasickej „Trojkoruny“ priniesla triumf zverenca Františka Holčáka. Takáto spravodajská informácia, hoci neúplná, by sama osebe mohla prezrádzať, že Veľká jarná cena (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 1700 metrov 25 000 €) sa stala korisťou favorizovaného, na štvrté víťazstvo v rade útočiaceho, Irwin Forge (3:1). A hoci ryšiak stajne UTRIN bol k triumfu blízko, nakoniec sa radoval niekto iný. Od štartu sa v čele ukazoval štvorkový víťaz Doremi Lafu (39,5:1) nasledovaný Suhailom (20,9:1) a v tesnom závese cválajúcim z Írska importovaným George Boole (6,3:1). Na protiľahlej rovine si vedúca dvojica vypracovala mierny náskok, zo stredu poľa sa k nej priblížil senický Chilli Chocolate (11,7:1), ktorý si so Suhailom vymenil pozície. Pri vbiehaní do cieľovej roviny ešte viedol Doremi Lafu, ale džokej Róbert Šara už posunul George Boole na jeho úroveň a 300 metrov pred cieľom prevzali vedenie. Vzápätí sa k nemu priblížili aj dobre finišujúci True Champ (5:1), Connor (5,3:1) a favorizovaný Irwin Forge. V závere však George Boole ukázal najviac sily, a hoci v poslednej stovke metrov ho trochu vystrašil domáci Connor, o viťazovi nebolo pochýb ani chvíľu. Radosť Františka Holčáka umocnil tesným bronzom Irwin Forge.

Reprezentant stajne AGA-Vlachovice George Boole absolvoval vo Veľkej jarnej cene svoj stredoeurópsky debut. Írsky hnedák sa na Valašsko sťahoval po februárovej dražbe v anglickom Newmarkete, kde ho stajňa Johna Murphyho predala za 60 000 guineas, čo je približne 70 000 €. George Boole, ktorý svojím menom pripomína významného anglického matematika a priekopníka logiky, sa prvýkrát predstavil na dostihovej dráhe vlani v júni - v Leopardstowne skončil šiesty. avšak najlepšie výsledky dosiahol na polytracku v Dundalku. Od polovice novembra do konca januára absolvoval tento tmavý hnedák štyri štarty v handicapoch a vyťažil z nich jedno víťazstvo a tri druhé miesta.

Daniel Mentel, Denník.sk

DISKUSIA

Reklama