sme aj na sieti
MenuVeľká októbrová cena lahôdkou na záver sezóny (analýza)

Posledným jednotkovým dostihom sezóny 2017 bude dvojkilometrová Veľká októbrová cena, ktorá aj napriek pokročilej jeseni prilákala takmer tucet koní, medzi ktorými nájdeme aj veľa zvučných mien. Záverečný míting sezóny však prinesie aj atraktívny súboj o jazdecký šampionát, v ktorom bojujú starí harcovníci Jaroslav Línek a Zdeno Šmida, pričom prvý menovaný má zatiaľ k dobru jedno víťazstvo.
Veľká októbrová cena lahôdkou na záver sezóny (analýza)
Favoritom Veľkej októbrovej ceny bude Oriental Sky, ktorého v tejto sezóne porazili iba dva kone. Naposledy exceloval v budapeštianskej Kincsem díj, takto vyhral júlový Zlatý pohár. Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Získa Oriental Sky svoje tohtoročné štvrté víťazstvo?

Neutrálna dištancia Veľkej októbrovej ceny (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 2000 metrov, 7 000 €) vyhovuje míliarom, špecialistom na stredné trate a tiež aktívne behajúcim vytrvalcom. Zástupcom tej poslednej skupiny je rekonvalescent Oriental Sky (Línek), ktorý celú vlaňajšiu sezónu vynechal a v tej aktuálnej začal takmer od spodu. Koncom apríla si reprezentant stajne Patrik pripomenul, ako chutí víťazstvo, keď ovládol dvojkilometrovú štvorku. Odvtedy sa vrátil tam, kam patrí - do jednotkových dostihov. Vo Veľkej cene Slovenska si to v cieľovej rovine rozdal s dovtedy suverénnym Intisarim, chvíľu to vyzeralo na triumf zverenca Jaroslava Línka, napokon sa však o krk radoval hosť z Moravy (sedem dĺžok za nimi docválal tretí Medici). V Zlatom pohári sa s Intisarim stretli znovu, ale to už mal navrch Oriental Sky. V aktuálnej sezóne hnedák prehral len s dvomi koňmi a tým druhým bol klasický víťaz George Boole, ktorý ho o hlavu porazil v obnovenej Cene turfu, o ďalší nos zaostal Gaston, ten však mal k dobru takmer sedem kilogramov. O tom, že Oriental Sky je naozaj výnimočný kôň, svedčí aj jeho triumf z najvýznamnejšieho maďarského vytrvaleckého dostihu Kincsem díj, v ktorom porazil domácu superstar Quelinda. A aj keď dva kilometre sú pre tohto hnedáka na spodnej hranici optima, aj teraz by mal byť favoritom, nehovoriac o tom, že ak vyhrá, pomôže svojmu trénerovi aj džokejovi v jednej osobe - Jaroslavovi Línkovi - v boji o jazdecký šampionát

Čerstvým víťazstvom Jesenného handicapu sa stal Portorikos (Šmida). Reprezentant žlto-modrej kombinácie stajne Autoopravovňa Strnisko rád beháva zozadu a útočí silným záverom. Vlani sa najlepšie predviedol v klasickej Veľkej jarnej cene, kde sa mu podarilo vybojovať striebro, a pri dvoch budapeštianskych prvenstvách. V aktuálnej sezóne je najobľúbenejším umiestnením tohto štvorročného hnedáka piate miesto, hoci niekedy sa mu darí viac, inokedy menej. Na jar získal zemiakovú medailu vo Veľkej aprílovej cene, v Jarnej míli bol piaty. Počas Turf-gala sa vo vyberanejšej spoločnosti na scéne Ceny Scottish Rifla nedostal cez šieste miesto, ako druhý najväčší outsider však príjemne prekvapil. Síce za peniaze, ale výkonom o čoci horšie skončil zverenec Mariána Daniša v Bratislavskej míli počas derby mítingu. Najlepší výkon tak Portorikos predviedol v augustovej mosteckej Velké letní cene na dva kilometre, v ktorej prehral len s neskorším víťazom klasického Slovenského St. Leger Passepartout, ale porazil aj Sulmana. V septembri sa Portorikos predviedol počas obnoveného mítingu na viedenskej dráhe Freudenau, kde vo Wiener Herbst-Meile získal šieste miesto. Oveľa lepší výkon ukázal hnedák v Jesennom handicape a ak potvrdí naznačené, mal by aspoň čiastočne bodovať aj teraz.

Po troch nevíťazných štartoch na domácich dráhach sa na miesto svojich dvoch tohtoročných triumfov vracia český tempár Ideal Approach (Foret). Zverenec Luboša Urbánka vstúpil do aktuálnej sezóny víťazstvom vo Veľkej aprílovej cene, v ktorej mu džokej Petr Foret umožnil jeho obľúbený priebeh a hoci v cieľovej rovine necválal úplne čisto, vyhral prakticky štart - cieľ. V ďalších dvoch štartoch sa hnedý valach musel uspokojiť so striebrom z Jarnej míle a Ceny Scottish Rifla. Na víťaznú vlnu sa Ideal Approach znovu vrátil v Bratislavskej míli odbehnutej počas derby mítingu, hoci Aldzarb mu poriadne šliapal na päty. A aj keď reprezentant stajne Lokotrans v ďalších troch štartoch nevyhral, nemožno povedať, že by sklamal. V mosteckej Velké letní cene prehral s druhým Portorikosom (a porazil piateho Sulmana), ale to bol len zahrievací štart pred pražským European Jockey Cup Middle, v ktorom teoreticky patril Ideal Approach do stredu poľa, napokon však získal striebro. A tak jediným výraznejším výpadkom bolo vystúpenie v míľovej Velké cene Prahy, v ktorej hnedák cválal bez chuti, veľa obiehal a v dlhej pražskej cieľovej rovine sa nejazdený úplne vytratil. Je pravda, že sezóna je dlhá a Ideal Approach mohol ísť s formou dole, aj tak však bude patriť medzi šancové kone.

Jedno víťazstvo a dve tretie miesta vo Veľkej októbrovej cene má na svojom konte Sulman (Koplík). Jediný domáci odchovanec na štarte je známy tým, že počas sezóny nemáva veľa štartov a najlepšie výkony predvádza na jeseň. Tento rok však skúsil svoje šťastie už vo Veľkej májovej cene a prehral len s jarným vytrvaleckým suverénom Intisarim, o krk porazil Mediciho. V samotnom vrchole starších vytrvalcov, Veľkej cene Slovenska, na Turf-gala sa zverenec Michala Ročáka nedostal cez ôsme miesto. Ako príliš odvážny počin sa tak môže javiť následný júlový výlet do Drážďan do dostihu kategórie Listed, šiestym miestom však nesklamal, hoci black-type umiestnenie mu uniklo. V ostatných dvoch štartoch vybojoval zhodne najnižšiu dotáciu za piate miesto. Najprv v mosteckej Velké letní cene prehral s Portorikosom aj Ideal Approachom, pred štyrmi týždňami nezískal vo svojom obľúbenom Jesennom handicape čistý hattrick, pričom jedným z limitujúcich faktorov mohla byť najvyššia nesená hmotnosť.

Stajňa MPL Racing bude mať na štarte až troch svojich reprezentantov, dvoch z nich posiela na štart tréner Jaroslav Hanáček. Obhajca prvenstva spred dvanástich mesiacov a ešte stále úradujúci Kôň roka Medici (Havlík) nemá v aktuálnej sezóne takú fazónu ako vlani, aj tak však získal niekoľko cenných umiestnení. V strednotratiarskej Veľkej aprílovej cene sa ako favorit nedokázal presadiť a docválal bez dotácie šiesty. Nárast porcie ryšiakovi prospel - vo Veľkej májovej cene aj Veľkej cene Slovenska na 2400 metrov bol zhodne tretí. Ďalší výpadok však zaznamenal v ešte dlhšom Zlatom pohári, kde nemal svetlejší moment a skončil v poli porazených, asi dvanásť dĺžok od víťazného Oriental Sky. Koncom augusta sa tréner Hanáček pokúsil o zmenu prostredia, Medici sa predstavil v budapeštianskej Szent László díj na 2200 metrov a hoci ho miestni stávkari favorizovali, napokon skončil so zemiakovou medailou. Cestu po hlavných mestách na Dunaji zakončil víťaz vlaňajšieho rakúskeho derby vo viedenskom Freudenau. Vo veľmi dobre dotovanom St. Leger, ktorý je v Rakúsku otvorený aj starším koňom, „pozametal“ štartové pole a nič nenasvedčuje tomu, že by sa mal nejako výraznejšie presadiť práve v Starom háji.

To lepšie šance bude mať jeden z dvoch trojročných koní na štarte Gaston (Palík). Hoci len trojkový víťaz, ale hnedák má na konte niekoľko cenných umiestnení, medzi ktorými vyčnieva striebro zo Slovenského derby za Zorianou. Gaston však má tento rok na svojom konte už sedem ťažkých štartov a je otázkou, ako sa to podpísalo na jeho aktuálnej forme. Svoju najdôležitejšiu sezónu načal Gaston triumfom v trojke na 1800 metrov, na ktorý nadviazal piatym miestom vo Veľkej jarnej cene a bronzom v Starohájskom kritériu na Turf-gala. Po spomínanom druhom mieste z derby sa v polovici augusta aktívne predviedol v Cene turfu a v skromnom poli a nabitom dobehu získal bronz. V najdlhšom klasickom dostihu, St. Leger, sa mu nedarilo podľa predstáv, keď skončil siedmy, a ani skrátenie o kilometer v Jesennom handicape neprinieslo účasť na stupňoch víťazov, hoci štvrté miesto nie je najhoršie.

Tretím mušketierom bielo-červenej kombinácie stajne MPL Racing bude Donatelli (Demo). Zverenec Pavla Kalaša sa v tejto sezóne predstavuje takmer výhradne na dvojkovej scéne, jedinou výnimkou bol už niekoľkokrát spomínaný Jesenný handicap, v ňom však pod mušou váhou docválal až šiesty. Z ostatných siedmich štartov získal dve druhé a tri tretie miesta, pričom najlepše sa prezentoval v dostihoch na dva kilometre. Koncom augusta nevyhral handicap len o hlavu. Pred dvomi týždňami sa znovu predstavil v dvojkovom handicape, tentoraz na predĺženej míli a s podporou svojho dnešného jazdca Michala Dema získali blízke striebro. V tejto spoločnosti však bude tento hnedý valach slúžiť skôr ako vodič pre šancovejších stajňových kolegov.

Tréner Jaroslav Línek bude mať na štarte okrem favorizovaného Oriental Sky ešte obhajcu siedmeho miesta Royal Gina (Budovič). Beluš vstúpil do aktuálnej sezóny vo Veľkej aprílovej cene, v ktorej docválal po nevýraznom výkone piaty, približne dve dĺžky od víťazného Ideal Approacha. V ambicióznom pláne sezóny pokračoval reprezentant stajne KOVO v budapeštianskej Milleniumi díj. V najvýznamnejšom strednotratiarskom dostihu u našich južných susedov však veľa vody nenamútil a skončil predposledný deviaty. Dokonca dvojciferný výsledok si niekdajší víťaz Veľkej ceny BBAG zaknihoval v Cene Scottish Rifla a dokonca koncom augusta aj v dvojkovom handicape (Donatelli druhý), tam však nosil mamutiu váhu 64 kilogramov. Pred mesiacom sa predsa len rehabilitoval v dvojkovom handicape na derby dištancii, kde pod najvyššou váhou získal striebro a nebyť križovania od víťazky, mohol aj vyhrať.

Druhým zástupcom klasického ročníka je moravský Irwin Forge (Šara), ktorý v tejto sezóne vystriedal už troch trénerov. Na jar sa pod krídlami Františka Holčáka vyhral Cenu trojročných žrebcov, v samotnej klasickej Veľkej jarnej cene bral ako porazený favorit bronz. V dvojkilometrovom Starohájskom kritériu cválal väčšinu dostihu dostihu okolo piateho miesta, napokon však „zhasol“ a vytratil sa až na deviate miesto. Po nevydarenom bratislavskom triali sa ryšial presťahoval o kúsok ďalej do centrály Radka Holčáka, syna dovtedajšieho trénera, ktorý ho poslal do Českého derby. Po aktívnom priebehu sa však žiadne veľké prekvapenie nekonalo, Irwin Forge však získal aspoň poslednú dotáciu za siedme miesto. Po derby sa ryšiak podobne ako ďalší reprezentanti stajne UTRIN sťahovali do Prahy k majiteľovi Danielovi Touškovi, ktorý čerstvo vlastní aj trénerskú licenciu. Už pod novým vedením sa Irwin Forge zúčastnil klasického St. Leger, ale v 2800 metrov dlhom dostihu nehral významnejšiu rolu a skončil v poli porazených.

Doteraz najvyššie v tretej kategórii bodoval Charles Quatrieme (Filipová). Sedemročný valach stihol tento rok len tri štarty, ale sezónu začal až v polovici augusta v berlínskom Hoppegartene. Šprintérsky handicap na 1200 metrov mu vôbec nevyšiel a skončil až deviaty. Úplne opačné pocity zavládli v realizačnom tíme po pražskej trojke spred mesiaca, ktorú hnedý valach s prehľadom vyhral. Asi aby dobehol zameškané, ho trénerka Eva Záhorová poslala pred dvomi týždňami do mosteckej dvojky na dva kilometre, v ktorej ako druhý favorit nepotvrdil predpoklady a skončil piaty. Tretí štart v priebehu štyroch týždňov a takmer žiadne známe meno, ktoré by v predošlých štartoch porazil, nenapovedá, že by mal Charles Quatrieme prehovoriť do poradia v prvej polovici poľa.

Jediná kobyla v poli, rakúska Matidia (Pavlíček), sa vlani sťahovala do rakúskej stajne Živy Prunk z Anglicka júlovej dražbe spoločnosti Tattersalls. Po presune do Rakúska vyhrala klasické maďarské Oaks (Magyar Kancadíj) a získala štvrté miesto v rakúskom derby, ktoré vyhral Medici. V pridlhom Magyar St. Leger však už hrala len nevýznamnú rolu. Odvtedy však nútene pauzuje a Veľká októbrová cena bude jej prvým dostihom v aktuálnej sezóne, preto jej nedávame veľa šancí na úspech.

Náš tip: Oriental Sky - Portorikos - Sulman

Daniel Mentel, Denník.sk

DISKUSIA

Reklama