sme aj na sieti
MenuZíska Lagaro po Jarnej míli aj Zlatý bičík? (analýza)

Po oddychovom mítingu v Topoľčiankach a jednom voľnom víkende sa dostihový ruch opäť presúva do bratislavského Starého hája, pričom tentoraz budú hrať prím šprintéri a míliari. Vrcholom totiž bude Zlatý bičík na neutrálnej trati 1400 metrov, výnimočne však už dnes, v sobotu.
Získa Lagaro po Jarnej míli aj Zlatý bičík? (analýza)
Favoritom Zlatého bičíka zrejme bude dvojnásobný klasický víťaz Lagaro, ktorý takto vyhral tohtoročnú Jarnú míľu. Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Lagaro s tuctom vyzývateľov

Pohľad na kariérny výkaz Lagara (Laube) by nás mohol veľmi ľahko zviesť k myšlienke, že o favoritovi Zlatého bičíka (I. kat., 3-ročné a staršie kone,1400 metrov, 7 000 €) nemôže byť najmenšej pohybnosti. V dvoch rokoch neporazený vlastný odchovanec stajne DAR, ktorej majiteľ Rostislav Kopecký investoval veľa prostriedkov do moderného areálu v severočeských Krabčiciach, pokračoval v úspechoch aj počas klasickej sezóny. V priebehu ôsmich dní vyhral českú i slovenskú Veľkú jarnú cenu a keďže realizačný tím správne odhadol Lagarove dištančné schopnosti, neposlal hnedáka do derby, ako býva zvykom, ale do francúzskeho Saint-Cloud. Tam síce vo výborne obsadenom míľovom dostihu kategórie Listed docválal až siedmy, od víťaza však bol vzdialený len približne päť dĺžok. Lagaro sa následne počas babieho leta zúčastnil dvoch dôležitých dostihov na tratiach okolo svojej obľúbenej jednej míle, ani v jednom z nich však príliš neoslnil. Najprv v tradičnej Velké cene Prahy porazil len jediného súpera, v nabitom a bohato dotovanom European Jockey Cup Million si predsa len polepšil a získal šiestu dotáciu. Po tomto dostihu ho vtedajší tréner Allan Petrlík zazimoval a doprial mu zaslúžený odpočinok. Po zime ho nový tréner Ludvík Haris nasmeroval do Bratislavy. Na prekvapenie mnohých z voleja ovládol Jarnú míľu (Ronja a Rockfield Last skončili na opačnom konci poľa). Pred tromi týždňami na zmoknutom Turf-gala zamieril na preňho už dlhšej Ceny Scottish Rifla na 1800 metrov a hoci skončil piaty, nedá sa povedať, že by sklamal. Nedeľná vzdialenosť a opornejšia dráha však Lagarovi bude vyhovovať viac a dá sa očakávať, že bude útočiť na víťazstvo.

To bude obhajovať už raz spomenutá Rockfield Last (Srnec). Odvtedy si však reprezentantka stajne KT OBAL nepripísala ani euro za vybehané dotácie a hoci sa stále pohybuje na pomedzí prvej a druhej kategórie, nemyslíme si, že by sa to malo zmeniť práve v Zlatom bičíku. Vlani sa ešte pod taktovkou Pavla Kalaša predstavovala skôr na šprintérskych tratiach, v kilometrovej Cene Mysa bola ôsma, koncom letných prázdnin v dvojke na 1200 metrov šiesta a rovnaké umiestnenie si zopakovala v pražskej Svatováclavskej cene. Do konca sezóny ju realizačný tím poslal ešte do mosteckej Českomoravskej ceny, aj na severe Čiech však potvrdila kurz, podľa ktorého mala skončiť predposledná. Po novom roku prebrala prípravu Rockfield Last jej spolumajiteľka Kristína Tomková a v prvom tohtoročnom štarte ju poslala do dostihu druhej kategórie na 1400 metrov, ktorý vyhral Sirius a hnedka bola piata zo šiestich. Ani posledné miesto z Jarnej míle nesvedčí o zlepšení formy.

Striebro spred roka bude obhajovať Mario (Pavlíček). Sporadicky štartujúci reprezentant stajne Vimar - Dvorníky sa odvtedy objavil na dráhe len dvakrát, zhodne v budapeštianskom Kincsem parku. Začiatkom septembra sa v jednotkovom handicape na umelom povrchu ako mierny favorit nedostal cez vzdialené piate miesto zo šiestich. V aktuálnej sezóne ho tréner Samuel Sokol poslal do dvojky na obľúbenej dištancii 1400 metrov a hnedák naopak predčil očakávania, keď získal bronz. Obhajoba vlaňajšieho druhého miesta sa v aktuálnej konkurencii a pri nevýhodnom boxe číslo 12 zdá byť nedosiahnuteľná, ziska niektorej z nižších dotácií je však reálny.

S väčšími šancami na úspech nastúpi na štart rakúsky Culdaff (Drozda), ktorý strieda dobré výsledky s tými horšími. Hoci naposledy nestačil na elitu českých a slovenských šprintérov v zmoknutej Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (ôsmy), v eponymicky pomenovanej Prípravnej cene nestačil po boji o krk len na víťazného Sign of the Zodiac. Vlani získal zverenec Františka Drozdu, ktorý si ho v sobotu aj odjazdí, dve jarné víťazstvá v dvojke a práve v Prípravnej cene. Na jeseň k nim pridal pár umiestnení, napríklad bronz z Tatranskej ceny, kde porazil napríklad Muffin Princess, ktorej vrátil porážku z dostihu druhej kategórie z konca augusta. S dvomi sobotnými súpermi sa Culdaff stretol aj v pražskom European Jockey Cup Million, na bronzového Sign of the Zodiaca aj šiesteho Lagara sa však pozeral z desiateho miesta. Ak si Culdaff spomenie na svoje najlepšie výkony, neprekvapí ziskom niektorej z medailí.

Vlani skončila na nepopulárnom štvrtom mieste Robben Island (Palík) stajne MPL Racing. Víťazka Jarnej ceny kobýl sa po zisku klasického triumfu preorientovala na kratšie trate, na ktorých síce naplno nebodovala ani raz, zadarmo však bežala len v posledných dvoch štartoch na 1200 metrov (siedma v Prípravnej cene a šiesta v Cene MPRV SR). Najlepší výkon tak zverenkyňa Jaroslava Hanáčka predviedla pri tohtoročnom debute vo významnej budapeštianskej míľovej Batthyány Hunyady díj, z ktorej si odniesla blízke piate miesto, keď prehrala len s maďarskými míliarskymi hviezdami. O tom, že Robben Island sa v Budapešti páči, sa jej fanúšikovia mohli presvedčiť aj v najdôležitejšom míľovom dostihu u našich južných susedov - Imperiál díj - ktorú nevyhrala len vďaka nešťastnému priebehu. Ak si táto populárna tmavá hnedka spomenie na svoje najlepšie výkony, určite s ňou treba počítať.

K šancovým koňom s víťazným zárezom z aktuálnej sezóny patrí aj Sign of the Zodiac (Šara), ktorý sa v šprintérskej Prípravnej cene presadil po takmer dvoch rokoch, väčšinou však do dostihov nastupuje s nízkym kurzom. Biely valach z tréningu Františka Holčáka sa udomácnil na tratiach medzi 1200 a 1600 metrami a strieda výborné výkony so slabými. V doteraz poslednom vystúpení počas Turf-gala totiž ako víťaz trialu neobhájil úlohu druhého favorita, na mokrej dráhe nemal svetlejší moment a skončil deviaty hlboko v poli porazených. Aký to kontrast oproti skvelému bronzu z European Jockey Cup Million, kde reprezentant kedysi veľmi aktívnej a úspešnej stajne Ray Racing porazil také esá ako Shamalgan, Father Frost, či Chardonney Tcheque (a okrem týchto aj Lagara a Culdaffa). Dištancia Zlatého bičíka a predpokladaná oporná dráha však Sign of the Zodiacovi sedia, takže by sme neboli prekvapení, keby si zopakoval medailovú účasť.

Už štvrtý tohtoročný štart absolvuje Living Colors (Verner), ktorá rovnaký počet dostihov zvládla aj vlani, ale po siedmom mieste v kilometrovej Cene Mysa sa odmlčala na dlhých deväť mesiacov. Po zime sa predstavila hneď na úvod českej sezóny v tradičnom pražskom Gomba handicape, kde pod jednou z najvyšších váh v poli dobehla štvrtá. Tri týždne nato sa v dvojkovom handicape na 1400 metrov pod vysokou váhou nepresadila, prvé a druhé miesto získali Sirius a Muffin Princess, víťazovi však dávala k dobru 7,5 kilogramu a zaostala o čosi viac ako šesť dĺžok. O čosi vyrovanejšie by mal papierovo dopadnúť súboj s druhou menovanou, ktorá ju porazila aj v Prípravnej cene, hoci bez záujmu divákov na ôsmom a deviatom mieste. Odvtedy zverenkyňa Pavla Kalaša mlčí a nezdá sa, že prehovorí do poradia na honorovaných priečkach.

Už viackrát spomínaná Muffin Princess (Šafář) je už ostrieľaná veteránka a Zlatý bičík bude jej tridsiatypiaty štart v kariére. Naposledy vyhrala pred rokom a pol v trojkovom handicape a hoci sa niekoľkokrát za sezónu pozrie aj medzi elitu, skôr by sme o nej mohli hovoriť ako o užitočnej dvojkovej kobyle. V aktuálnej sezóne získala striebro v handicape proti Siriusovi, Living Colors a Rockfield Last, v Prípravnej cene s priaznivou váhou bola ôsma z desiatich. Vlani sa zverenkyňa Jaroslava Brečku niekoľkokrát umiestnila v dostihoch druhej a tretej kategórie, v jednotkách čiastočne zabodovala len v Tatranskej cene, kde prehrala s Culdaffom.

Dve víťazstvá si na svoje konto pripísala vlani Ronja (Šmida), pričom chronologicky to druhé sa prekvapivo zrodilo v kobylám vyhradenej prestížnej Cene Pat's Music počas derby mítingu. Výbornú letnú formu následne reprezentantka stajne Autoopravovňa Strnisko využila v klasických maďarských Oaks, kde vybojovala cenné striebro. Poslednú dotáciu získala Ronja v polovici septembra v dvojkovom míľovom handicape proti starším koňom. Vtedajší tréner Peter Hlavenka i ten aktuálny Marián Daniš potom Ronju posielali do strednotrariarskych dostihov, kde veľa vody nenamútila. Účasť v dvojkovom Memoriáli Harryho Petrlíka na úvod slovenskej sezóny 2017 rezultovala do siedmeho miesta. Ešte o miesto horšie dopadla v Jarnej míli. Na takto krátku trať sa Ronja vracia po roku a pol, preto odporúčame obrátiť vašu pozornosť inam.

Typickým raným typom je z Francúzska dovezený tmavý hnedák Du Pyla (Koplík). Počas juniorskej kariéry vo svojej domovine bol na stupňoch víťazov päťkrát zo šiestich pokusov. Ako trojročný už neoslnil a v nezdaroch pokračoval aj po presune do českej pobočky stajne Lokotrans Slovakia. Po zlyhaniach vo francúzskych šprintoch ho poslal tréner Zdeno Koplík do Prípravnej ceny, v ktorej tmavý hnedák docválal na blízkom piatom mieste. V samotnom šprintérskom vrchole na Turf-gala však žrebev nemal svetlejší moment a skončil posledný. Nemáme dôvod veriť, že práve v Zlatom bičíku sa situácia otočí k lepšiemu.

Víťazný apetít naopak ukázal Sirius (Vokálková), pendlujúci medzi druhou a treťou kategóriou. Zverenec skúseného trénera Zdenka Seménku využil v bratislavskom dvojkovom handicape nízku nesenú hmotnosť a vyhral. Následný premiérový výlet do dostihu prvej kategórie nedopadol najlepšie - v mosteckej Cene Jezdectví sa proti objektívne kvalitnejším koňom príliš nechytal a docválal predposledný šiesty. Pred dvomi týždňami sa pod dohľadom francúzskych stávkarov a s podporou českej jazdeckej superstar Václava Janáčka nedostal cez šieste miesto v nabitom trojkovom handicape na míľu.

Na víťaznej vlne sa vezie aj trojročná Mayda (Havelková). Zverenkyňa Tomáša Váňu z českej stajne Riviera vyhrala z posledných štyroch štartov tri, zhodne na dištancii 1200 metrov. Naposledy to bolo pred mesiacom v mosteckom dvojkovom handicape, ktorým doplnila trojkový triumf z Prahy. Pri svojom premiérovom štarte v aktuálnej sezóne ju realizačný tím otestoval medzi klasickými adeptkami a Mayda nedopadla najhoršie, keď v 1400 metrov dlhom Memoriáli Rudolfa Deyla docválala štvrtá neďaleko od bronzovej Coffoly. S veľmi priaznivou váhou a skúsenou jazdkyňou Martinou Havelkovou v sedle je zaujímavým tipom pre odvážnych hráčov.

Druhým trojročiakom na štarte je domáci True Champ (Línek). Štvorkový víťaz zo záverečného mítingu sezóny 2016 sa premiérovo predstaví proti starším koňom. Medzi rovesníkmi zatiaľ bodoval len čiastočne, v oboch trialoch získal zhodne poslednú dotáciu za piate miesta, a tak najlepší výsledok aj výkon podal v klasickej Veľkej jarnej cene, v ktorej po dobrom závere vybojoval štvrté miesto. Ak sa zverencovi Jaroslava Línka, ktorý si hnedáka aj sám odjazdí, zapáči skrátenie dištancie, môže pomýšľať na niektorú z nižších dotácií.

Náš tip: Lagaro - Sign of the Zodiac - Mayda

Daniel Mentel, Denník.sk

DISKUSIA

Reklama