sme aj na sieti
MenuZíska Sulman v Jesennom handicape čistý hattrick? (analýza)

Po jednotkovými dostihmi nabitej minulej nedeli sa tento týždeň odbehne v bratislavskom Starom háji jediný dostih najvyššej ligy, strednotratiarsky Jesenný handicap. Tento rok sa na štart postaví rovná pätica koní, ktorý sa záčastnili aj vlaňajšieho ročníka.
Získa Sulman v Jesennom handicape čistý hattrick? (analýza)
Do tretice všetko dobré? O čistý hattrick sa bude v Jesennom handicape pokúšať domáci odchovanec Sulman. Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

King Heart dal prednosť menšej konkurencii

Pri pohľade na neveľmi dlhý prehľad víťazov Jesenného handicapu (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1800 metrov, 7 000 €) udrie do očí najmä jedno meno a to celkom prirodzene. Len jednému koňovi sa totiž podarilo tento dostih vyhrať viac než raz - posledné dva ročníky vyhral Sulman (Laube). Reprezentant stajne Honor Racing sa tak tento rok pokúsi o čistý hattrick. A hoci vlani sa Sulman kvoli zraneniu dostal na dráhz až koncom augusta, svoj obľúbený dostih tesne ovládol. Tento rok sa pred divákmi objavil predsa len skôr, vo Veľkej májovej cene prehral len s jarným vytrvaleckým suverénom Intisarim, porazil však piateho Fantastic Lacyho i siedmeho Stara. V samotnom vrchole starších vytrvalcov, Veľkej cene Slovenska, na Turf-gala si pozície s Fantastic Lacym vymenili - zverenec Michala Ročáka sa nedostal cez ôsme miesto. Ako príliš odvážny počin sa tak môže javiť následný júlový výlet do Drážďan do dostihu kategórie Listed, šiestym miestom však nesklamal, hoci black-type umiestnenie mu uniklo. Naposledy sa pred dneškom ukázal v českom Moste, kde vo Velkej letní cene vybojoval piate miesto. Keďže Sulman ponesie najvyššiu hmotnosť 60 kilogramov, zisk čistého hattricku sa mu pravdepodobne nepodarí.

Stajňa MPL Racing bude mať na štarte až troch svojich reprezentantov, každý má však iného trénera. Doteraz najlepšie výkony predvádzal jediný zástupca klasického ročníka na štarte Gaston (Havlík). Ryšiak z lotu Jaroslava Hanáčka má za sebou šesť ťažkých štartov a je otázkou, ako sa to podpísalo na jeho aktuálnej forme. Svoju najdôležitejšiu sezónu načal Gaston triumfom v trojke na 1800 metrov, na ktorý nadviazal piatym miestom vo Veľkej jarnej cene. Po bronze v Starohájskom kritériu na Turf-gala prišiel najlepší výsledok v ryšiakovej kariére, druhé miesto v Slovenskom derby za víťaznou Zorianou. V polovici augusta si porovnal výkonnosť aj so staršími koňmi v obnovenej Cene turfu a v skromnom poli a nabitom dobehu získal bronz, pričom porazil posledného piateho Fantastic Lacyho. Pred tromi týždňami sa postavil na štart aj poslednej klasiky, ktorá je otvorená žrebcom, ale v St. Leger sa mu nedarilo podľa predstáv, keď skončil siedmy. Skrátenie dištancie o kilometer však väčšinou končí sklamaním a tak si myslíme, že Gaston sa bude musieť uspokojiť s nižšou dotáciou.

Vlaňajšie striebro bude obhajovať druhý zo squaddry stajne MPL Racing Donatelli (Hodáň). Najmenej zaťažený (52 kilogramov) zverenec Pavla Kalaša sa v tejto sezóne predstavuje výhradne na dvojkovej scéne, zo šiestich štartov však vybojoval len štyri umiestnenia, zhodne v dostihoch na dva kilometre. Trikrát to bolo tretie miesto, zatiaľ posledný štart v handicape pred mesiacom nevyhral len o hlavu. Donatellimu vôbec nesadli letné výlety do Topoľčianok, kde bol najprv piaty a následne ôsmy. Zdá sa, že Donatelli druhé miesto neobháji, s mušou váhou by však mohol zamiešať karty. Tretím z bielo-červených je Star (Šara), ktorý tie dva vyššie spomínané dostihy v Topoľčiankach vyhral. K nim ešte na začiatku sezóny pridal triumf dvojkovom Memoriáli Harryho Petrlíka, a tak by sa mohlo zdať, že zverenec Jaroslava Brečku je ideálnym tajným tipom. Vlani bol v Jesennom handicape posledný a v aktuálnej sezóne sa zatiaľ medzi elitu pozrel len vo Veľkej májovej cene, v ktorej docválal siedmy. Ostatné dva štarty v starohájskych dvojkách mu príliš nevyšli (opakovane prehral aj s Donatellim) a zdá sa, že s prichádzajúcou jeseňou stráca beluš fazónu.

Vyššie šance by mohol mať sporadicky štartujúci Long Cross (Pavlíček). Zverenec spolumajiteľa Ladislava Kublihu sa pokúsi vylepšiť vlaňajšie siedme miesto, na ktoré nadviazal druhým miestom vo Veľkej októbrovej cene a po zime vo Veľkej aprílovej cene, v ktorej okrem iných porazil aj tu prítomného Portorikosa. Rovnaký pomer síl zostal zachovaný aj v Jarnej míli, kde Long Cross docválal štvrtý. Po letnej prestávke sa hnedák predstavil v dvojke na predĺženú míľu a ako druhý favorit nepotešil predposledným miestom. Hoci nosil najvyššiu váhu, rozdiel medzi ním a koňmi pred ním bol už značný. Tento štart mu však takmer určite pomohol a bronzový stupienok je preňho reálny.

O nižšie kovy zabojuje aj vytrvalec Fantastic Lacy (Drozda). Zverenec Jaroslava Línka sa po náročnej vlaňajšej sezóne, v ktorej získal striebro v Slovenskom derby a umiestnenia v oboch ex-federálnych St. Legeroch, predstavil vo vrcholných vytrvaleckých dostihoch otvorených starším koňom a takmer výhradne dobiehal na konci takzvanej tabule. Piate miesto bral reprezentant stajne Patrik vo Veľkej májovej cene, Zlatom pohári aj Cene turfu (tu však bola piata priečka zároveň poslednou). Vo Veľkej cene Slovenska ešte o jedno miesto zaostal. O horšej forme svedčí aj dva týždne stará účasť v starším koňom otvorenom rakúskom St. Leger, ktorý sa po niekoľkých rokoch odmlky odohral na viedenskej dráhe Freudenau. Fantastic Lacy však v 2800 metrov dlhom dostihu dokázal predbehnúť len úplne bez formy behajúceho Koňa roka 2016 Mediciho a ani radikálne skrátenie nenasvedčuje, že by sa ryšiak mohol zlepšiť.

Na záver sme si nechali dvojicu reprezentantov stajne Autoopravovňa Strnisko. Obaja sa stretli pred dvomi týždňami pred secesnými tribúnami viedenského Freudenau, ktoré ožilo dostihovým ruchom po dlhých rokoch pôstu. V dobre dotovanej Wiener Herbst Meile zostal Kôň roka 2014 Kilword (Šmida) tesne pod vrcholom, pričom však dokázal poraziť čerstvého víťaza šprintérskej Tatranskej ceny Culdaffa a tiež svojho stajňového sparinga Portorikosa. O tom, že sa niekdajší viacnásobný klasický víťaz Kilword postupne blíži k svojej forme spred svojho zranenia a nútenej prestávky, svedčí aj triumf z augustového dvojkového handicapu na 1400 metrov. Prvému triumfu po takmer troch rokoch predchádalo striebro z dvojkilometrovej dvojky (Donatelli tretí, Star ôsmy) a bronz z budapeštianskej míle. Kilwordovou výhodou oproti najväčším súperom bude aj predpísaná hmotnosť, džokej Zdeno Šmida sa musí zmestiť do 53 kilogramov.

Kilwordov stajňový kolega Portorikos (Demo) sa po vlaňajších dvoch budapeštianskych prvenstvách, striebre z klasickej Veľkej jarnej ceny (a šiestom mieste z Jesenného handicapu) v tejto sezóne umiestňuje väčšinou okolo piateho miesta, niekedy sa mu darí viac, inokedy menej. Na jar získal zemiakovú medailu vo Veľkej aprílovej cene o približne trištvrte dĺžky za Long Crossom, v Jarnej míli bol piaty a znovu prehral aj s práve spomenutým hnedákom. Počas Turf-gala sa vo vyberanejšej spoločnosti na scéne Ceny Scottish Rifla nedostal cez šieste miesto, ako druhý najväčší outsider však príjemne prekvapil. Síce za peniaze, ale výkonom o čoci horšie skončil zverenec Mariána Daniša v Bratislavskej míli počas derby mítingu. Najlepší výkon tak Portorikos predviedol v mosteckej Velké letní cene na dva kilometre, v ktorej prehral len s neskorším víťazom klasického Slovenského St. Leger Passepartout, ale porazil Sulmana a tiež aktuálneho českého derby víťaza Josepha. Návrat k Dunaju spred dvoch týždňov Portorikosovi príliš nevyšiel a teraz sa bude musieť uspokojiť s nižšou dotáciou.

Náš tip: Kilword - Sulman - Long Cross

Daniel Mentel, Denník.sk

DISKUSIA

Reklama