sme aj na sieti
MenuZoriana prvou víťazkou Slovenského derby

Bol to šok, ale nedá sa povedať, že nepríjemný. Jediná kobyla na štarte Slovenského derby Zoriana zo stajne Poľnohospodárskeho družstva Senica sa stala víťazkou dostihu o modrú stuhu, ktorý je v každej krajine vrcholom dostihovej sezóny. V podrobnej reportáži sa vraciame k dostihu o vavrínový veniec.
Zoriana prvou víťazkou Slovenského derby
Belka Zoriana vyhrala 25. Slovenské derby neohrozene. Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Na stupňoch víťazov ešte Gaston a Aeneas

Už pri pohľade na štartovú listinu dvadsiateho piateho ročníka Slovenského derby (Graded 3, 3-ročné plnokrvné kobyly a žrebce, 2400 metrov, 64 000 €) bolo zrejmých niekoľko trendov. Plné boxy prilákali výhradne slovensko-českú konkurenciu a hoci na štarte bol aj víťaz klasickej Veľkej jarnej ceny, hlavným favoritom bol víťaz trialu a druhý z predmetnej klasiky Connor (3,2:1). Prítomnosť troch reprezentantov stajne MPL Racing sa pretavila do spolupráce a rozbehnutia poctivého tempa, hoci v konečnom dôsledku išlo o jedno z najpomalších derby v histórii. Na jeho konci však bola nefalšovaná radosť realizačného tímu stajne, ktorá existuje už viac ako 30 rokov.

Štart po mierne nervóznom zavádzaní do boxov sa najlepšie podaril práve jarnému klasikovi George Boolovi (5,3:1) a takmer menovcovi víťaza premiérového ročníka Slovenského derby Simsalabimovi (40,3:1), ktorý po niekoľkých cvalových skokoch prebral vedenie. Dobre odštartovala aj Zoriana a zo vzdialeného boxu číslo 12 sa dopredu „preštrikoval“ aj očakávaný vodič bielo-červenej kombinácie Fort Ryan (56,6:1). Jeden z dvoch domácich odchovancov sa na čelo dostal približne 350 metrov po štarte. Pri prvom vbiehaní do cieľovej roviny teda viedol Fort Ryan pred Simsalabimom. Za vedúcou dvojicou takmer hlava - hlava pri sebe cválali obaja zverenci Jaroslava Línka, so samotným trénerom v sedle na bariére „uprataný“ Oroblanco (12,4:1) a ďalší beluš Gentleman Jack (78,2:1). Favorizovaný Gaston cválal v hĺbke poľa okolo ôsmej priečky.

Po prvej tretine dostihu, čiže pri prebiehaní okolo cieľovej podkovy si Fort Ryan vypracoval väčší náskok, Simsalabima nechal za sebou o dve dĺžky, na tretie miesto sa posunula Zoriana (8,5:1). Na protiľahlej rovine sa medzi vedúcimi koňmi rozostupy ešte mierne natiahli. Po dvoch tretinách dostihu už začali kone zrýchľovať, džokej Štefan Budovič v sedle Zoriany posunul belku na úroveň druhého Simsalabima, ale ešte pred vbiehaním do cieľovej roviny sa dostali na čelo a naďalej zrýchľovali. Pozície si zlepšovali George Boole a tiež po dve tretiny dostihu posledný Unique Pilot (5,2:1). Zoriana však predviedla raketový nástup a hoci na méte 300 mierne bočila, Štefan Budovič ju dokázal udržať a neohrozene si cválali po historické víťazstvo v derby. Na stupne víťazov napokon nedosiahli kone, ktoré viedli väčšinu dostihu, ale z hĺbky poľa finišujúci Gaston (9,9:1) a reprezentant víťazstvo obhajujúcej stajne Statek Blata Český Ráj Aeneas (7:1). O veľmi ľahkom trojdĺžkovom triumfe senickej belky však nemohlo byť ani pochýb. Štvrtú dotáciu si pripísal Oroblanco a takzvanú „tabuľu“ uzavrel George Boole. Úplne vyhorel favorizovaný Connor, ktorý bez jediného svetlejšieho momentu docválal na predposlednom trinástom mieste.

Zoriana sa na víťaznú nôtu naladila v pravý čas

Víťazka Slovenského derby Zoriana je prvou kobylou, ktorej sa podarilo najdôležitejší dostih na Slovensku vyhrať. Okrem toho je reprezentantkou jednej z najtradičnejších stajní, ktoré pôsobia v slovenskom turfe. Modro-žltá kombinácia Poľnohospodárskeho družstva Senica sa do povedomia dostihových fanúšikov dostala ešte pred rokom 1989 a zostala v ňom dodnes. Najúspešnejšími reprezentantmi Seničanov bol víťaz Velkej pardubickej 1992 Quirinus a Kôň roka, víťaz klasickej Veľkej jarnej ceny a St. Leger 1997 Czas. Teraz sa k nim pridala aj Zoriana.

Belka sa s dostihovým ruchom zoznámila približne pred rokom na domácej dráhe a už z jej debutu bolo zrejmé, že nepôjde o len tak hociakú kobylu. Po suverénnom výkone zdemolovala svojich súperov o desať a viac dĺžok, pričom na takto vzdialenom druhom mieste skončila Hayluck, neskoršia víťazka zastrešujúceho testu dvojročných koní na Slovensku, Karpatskej ceny. Trénerka Zuzana Kubovičová potom belku poslala do Ceny zimnej kráľovnej a hoci džokej Štefan Budovič absolvoval polovicu dostihu bez strmeňov ako jazdec z divokého západu, aj tak poľahky vyhrala. Tento rok sa pre reprezentantku PD Senica nezačal najlepšie, kvôli zlomeninám bodcových kostí v oboch predných nohách nútene vynechala šesť týždňov a bez prípravného dostihu nastúpila rovno do klasickej Jarnej ceny kobýl. V nej dlho odolávala, napokon v cieli zaostala iba o krk za víťaznou Astorkou. O čosi väčší rozdiel delil Zorianu od víťaznej Mooreen v Cene Arvy na mítingu Turf-gala. A potom už prišiel triumf v derby.

Trénerka Zuzana Kubovičová tak získala už tretí triumf v Slovenskom derby a štvrtý triumf celkovo. Predtým sa presadila s dvojicou žrebcov stajne OMS Teddy Readym a Innovatorom. Maďarské derby sa jej podarilo vyhrať s bielou kobylou, Shamal Sally. O Zoriane trénerka povedala, že je ešte lepšia ako Shamal Sally, ktorá neskôr vyhrala aj české Oaks a rovnako kobylám vyhradenú Cenu Pat's Music.

Daniel Mentel, Denník.sk

DISKUSIA

Reklama