Zimná vojna bola krátky, ale intenzívny konflikt, ktorý sa odohral v zime 1939 a 1940 medzi Sovietskym zväzom a Fínskom. Tento konflikt vznikol požiadavkou Sovietskeho zväzu na úpravu svojich hraníc a následnou inváziou do Fínska. Zimná vojna bola dôležitá nielen z hľadiska svojich priamych dôsledkov, ale aj ako príklad moci a odhodlania menších krajín brániť svoju nezávislosť proti väčším susedom.
Príčiny zimnej vojny siahajú do obdobia pred jej vypuknutím. Sovietsky zväz mal záujem o úpravu svojich hraníc na severozápade, najmä v oblastiach Karelských ostrovov a východného Fínska, aby si zabezpečil lepšiu obranu svojich priemyselných oblastí. Keď sa rokovania s Fínskom neuskutočnili podľa ich predstáv, Sovietsky zväz sa rozhodol použiť silu.
Invázia Sovietskeho zväzu do Fínska sa začala 30. novembra 1939 a bola charakterizovaná hromadnými útokmi sovietskych vojsk cez fínske hranice. Sovietske vojská boli početne nadradené a vybavené modernou technikou, no fínske ozbrojené sily, hoci menšie a zle vybavené, ukázali obrovskú odvahu a schopnosť obrániť svoju krajinu.
Fínske sily využili svoje znalosti terénu a taktickú vynaliezavosť na to, aby zastavili postup sovietskych vojsk. Boli schopní využiť sneh a mrazivé podmienky na svoju výhodu a spomalili postup sovietskych tankov a pechoty. Taktiky guerillového boja, ako boli útoky na logistické zásobovacie trasy a komunikácie, spôsobili sovietskym jednotkám značné problémy.
Napriek svojej odvážnej obrane sa Fínsko nedokázalo ubrániť pred prevažnou vojenskou silou Sovietskeho zväzu. 13. marca 1940 bola podpísaná mierová dohoda, v ktorej Fínsko stratilo určité územia, ale zachovalo si svoju nezávislosť.
Zimná vojna mala dôležité dôsledky pre obe strany. Pre Sovietsky zväz to bola drahá víťazstvo, ktoré ukázalo ich vojenskú silu, ale tiež odhalilo nedostatky v ich stratégiách a taktikách. Pre Fínsko to bola dôkaz odhodlania a odvahy, ktoré posilnili ich národnú identitu a nezávislosť.
Celkovo zimná vojna je považovaná za príklad, ako aj menšie krajiny môžu brániť svoju suverenitu proti väčším susedom. Je to aj príklad, ako extrémne podmienky môžu ovplyvniť vojenské operácie a stratégie. Zimná vojna sa stala súčasťou európskej histórie ako významný a poučný konflikt, ktorý zanechal trvalú stopu v pamäti národov zainteresovaných strán.