Životopis a príbeh herca Roberta De Nira
Robert De Niro je jedným z najuznávanejších a najtalentovanejších hercov svojej generácie. Jeho kariéra sa vyznačuje širokou škálou rolí, od dramatických postáv po komediálne, a jeho prínos k svetovej kinematografii je neoceniteľný. De Nirovo dedičstvo žije ďalej prostredníctvom jeho filmov, ale aj jeho prínosu k umeniu a kultúre po celom svete.
Skorý život
Robert Anthony De Niro sa narodil 17. augusta 1943 v New Yorku, v umeleckej rodine. Jeho otec, Robert De Niro Sr., bol abstraktný expresionistický maliar a sochár, a jeho matka, Virginia Admiral, bola tiež maliarka a básnička. Obaja rodičia mali silný vplyv na jeho umelecký vývoj. De Niro vyrastal v štvrti Greenwich Village, ktorá bola v tom čase známym centrom bohémskej kultúry.
Už v mladom veku sa začal zaujímať o herectvo a umenie. Po rozvode rodičov, keď mal dva roky, bol vychovávaný prevažne matkou, hoci so svojím otcom udržiaval úzky vzťah. Tento rozvod mal na mladého Roberta veľký vplyv, čo sa neskôr odrazilo v jeho emocionálne hlbokých hereckých výkonoch.
Herecké začiatky
De Niro sa začal zaujímať o herectvo už v mladom veku. V 16 rokoch opustil strednú školu, aby sa venoval herectvu na plný úväzok. Študoval na niekoľkých renomovaných hereckých školách vrátane Stella Adler Conservatory a Actors Studio, kde študoval pod vedením legendárneho učiteľa Lee Strasberga. De Niro sa rýchlo etabloval ako talentovaný mladý herec s veľkým potenciálom.
Jeho prvé filmové úlohy zahŕňali malé roly v nízkorozpočtových filmoch, no práve tieto skúsenosti mu pomohli získať potrebné zručnosti a sebavedomie. Jeho rané roly zahŕňali predovšetkým divadelné produkcie a malé filmové úlohy.
Prvé úspechy
Jeho prvý významný úspech prišiel v roku 1973 s filmom „Bang the Drum Slowly,“ kde hral umierajúceho baseballového hráča. Rovnaký rok sa stal prelomovým v jeho kariére, keď ho režisér Martin Scorsese obsadil do filmu „Mean Streets.“ Toto partnerstvo medzi De Nirom a Scorsesem sa stalo jedným z najplodnejších v histórii kinematografie.
V „Mean Streets“ (1973) De Niro stvárnil Johnnyho Boya, mladého gangstra s nevyspytateľným temperamentom. Jeho výkon zaujal kritikov aj publikum, a od tej doby sa stal stálym spolupracovníkom Scorseseho. Ich partnerstvo prinieslo množstvo ikonických filmov, ktoré definovali modernú kinematografiu.
Vrchol kariéry
De Niro a Scorsese spolupracovali na viacerých kultových filmoch, vrátane „Taxi Driver“ (1976), kde De Niro vytvoril nezabudnuteľnú postavu Travisa Bickla. Jeho výkon mu vyniesol nomináciu na Oscara a slávnu repliku „You talkin‘ to me?“ z filmu si pamätá dodnes celý svet. Bicklov portrét osamelosti a psychologického rozpadu je dodnes považovaný za jeden z najlepších hereckých výkonov v histórii filmu.
V roku 1980 získal De Niro svojho prvého Oscara za hlavnú úlohu vo filme „Raging Bull,“ kde stvárnil boxera Jakea LaMottu. Pre túto rolu pribral a následne schudol niekoľko desiatok kilogramov, čo dokazuje jeho oddanosť a profesionalitu. Jeho transformácia a intenzívny výkon zanechali hlboký dojem na kritikov a divákov, a De Niro sa stal ikonou metódy herectva.
Počas 80. a 90. rokov pokračoval vo svojej úspešnej kariére s množstvom rôznorodých rolí. Hral v komediálnych filmoch ako „Meet the Parents“ (2000) a „Analyze This“ (1999), ktoré ukázali jeho všestrannosť a talent pre komédiu. Tieto filmy predstavili De Nira novému publiku a upevnili jeho postavenie ako jedného z najväčších hercov svojej generácie.
Významné spolupráce a filmy
Medzi ďalšie významné filmy patrí „Goodfellas“ (1990), kde hral Jimmyho Conwaya, člena mafie, a „Casino“ (1995), kde stvárnil Sama „Ace“ Rothsteina, manažéra kasína. Oba filmy režíroval Scorsese a stali sa klasickými dielami gangsterského žánru. De Nirove výkony v týchto filmoch boli oslavované kritikmi a potvrdili jeho schopnosť hrať komplexné a intenzívne postavy.
V roku 1995 sa De Niro stretol s Al Pacinom vo filme „Heat,“ ktorý režíroval Michael Mann. Ich scéna pri kávovom stole je jednou z najpamätnejších v histórii filmu, a obaja herci predviedli majstrovské výkony.
V roku 2019 sa De Niro opäť spojil so Scorsesem vo filme „The Irishman,“ kde hral Franka Sheerana, nájomného vraha, ktorý tvrdí, že zabil odborového predáka Jimmyho Hoffu. Film bol technicky náročný kvôli používaniu de-aging technológie, ktorá umožnila De Nirovi hrať postavu v rôznych vekových fázach. Jeho výkon bol oslavovaný kritikmi a získal ďalšiu nomináciu na Oscara.
Osobný život
De Niro bol dvakrát ženatý a má šesť detí. Je známy svojím súkromným životom, ktorý si dôsledne chráni pred médiami. V roku 1976 sa oženil s herečkou Diahnne Abbott, s ktorou má syna Raphaela a adoptoval jej dcéru Drenu z predchádzajúceho vzťahu. Manželstvo skončilo rozvodom v roku 1988. V roku 1997 sa oženil s Grace Hightower, s ktorou má dve deti. Pár sa rozviedol v roku 2018, ale zostávajú v priateľskom kontakte.
Okrem herectva je De Niro aj úspešným podnikateľom. Je spoluvlastníkom reštaurácií Nobu a Tribeca Grill a zakladateľom Tribeca Film Festivalu, ktorý bol založený po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 na podporu revitalizácie dolného Manhattanu. Festival sa stal jedným z najvýznamnejších filmových podujatí na svete, podporujúcim nezávislých filmárov a nové talenty.
Filantropia a aktivizmus
De Niro je tiež známy svojou filantropiou a aktivizmom. Aktívne podporuje rôzne charitatívne organizácie a projekty zamerané na boj proti chudobe, podporu vzdelávania a zdravotnej starostlivosti. Jeho angažovanosť v sociálnych otázkach a jeho ochota využiť svoj vplyv na dobrú vec ho robia rešpektovaným nielen v umeleckom svete, ale aj v širšej verejnosti.
Robert De Niro je herec, ktorého kariéra trvá viac než päť desaťročí a zahŕňa nespočetné množstvo nezabudnuteľných rolí. Jeho schopnosť premeniť sa na svoje postavy a jeho oddanosť herectvu ho robia jedným z najvýznamnejších hercov v histórii filmu. De Nirovo dedičstvo žije ďalej nielen prostredníctvom jeho filmov, ale aj jeho prínosu k umeniu a kultúre po celom svete. Jeho kariéra je príkladom toho, ako talent, tvrdá práca a vášeň môžu viesť k mimoriadnym úspechom a trvalému vplyvu na filmový priemysel.